بررسی فنی- اقتصادی طرح تجمیع پالایشگاه و پتروشیمی
ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٩ : توسط : مهر یار موسی نژاد

صنعت پالایشگاهی در اروپای غربی از صنعت پتروشیمی زودتر آغاز و توسعه یافت و محصولات اضافی پالایشگاه نیز صادر می گردید. از سال 1960 صنعت پتروشیمی با استفاده از خوراک اولیه (نفتای ارزان قیمت) رو به توسعه نهاد، اما با گران شدن قیمت جهانی نفت و به تبع آن افزایش قیمت نفتا، سوددهی صنایع پتروشیمی

 

 

 

کاهش یافت و بحث تجمیع پالایشگاه و پتروشیمی جهت متنوع نمودن خوراک واحدهای پتروشیمی و تامین نیازهای پالایشگاهی و عدم وابستگی به نفتای خاورمیانه، مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت. 

برخلاف اروپای غربی درکشورهای آسیایی مجاور اقیانوس آرام (آسیای پاسیفیک)، توسعه صنعت پتروشیمی زودتر از توسعه صنایع عمده پالایشگاهی صورت گرفت. اخیرا با رشد اقتصادی سریع در این نواحی و ضرورت تطابق تولید انرژی و خوراک اولیه پتروشیمی، محرکی برای تجمیع صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی بوجود آمده است. یکی از دلایلی که طرح تجمیع  درایالات متحده کمتر مورد توجه قرار گرفته، دردسترس بودن خوراک ارزان گاز جهت تولید اتیلن        می باشد.

گرچه درحال حاضر باتوجه به رکود اقتصادی، ایجاد پروژه های جدید، درخاورمیانه و آسیا شدیدا کاهش یافته است، اما شرکتهای موجود در آمریکا و اروپا سعی دارند با بهینه سازی عملیات تولید و حفظ موقعیت بازار، سود خود را حفظ نمایند. یکی از این روشها تجمیع کارخانجات پالایشگاه و پتروشیمی[1] می باشد که باعث افزایش سود می شود. همانگونه که درشکل-1 نشان داده شده است]1[ ، نرخ بازگشت سرمایه در واحدهای پتروشیمی بدلیل بالارفتن قیمت نفت، کاهش یافته که با انجام طرح تجمیع،     می توان هزینه ها را کاهش داد.

 

شکل ا- نرخ بازگشت سرمایه واحدهای پتروشیمی  در سالهای مختلف و پیشبینی آن در آینده

 

قسمت عمده این طرح براساس کاهش قیمت فراورده، نوع خوراک، بهینه سازی راندمان، افزایش ظرفیت، بهینه سازی مصرف انرژی، افزایش کیفیت نگهداری واصلاح مهارتهای انسانی پایه ریزی شده است.

 

طرح فرآیند:

در شکل2، ارتباط بین واحدهای پالایشگاهی و واحد شکست مولکولی با بخار  [2]S.C  و واحدهای آروماتیک بصورت شماتیک نشان داده شده است]2[. همانگونه که ملاحظه می شود درحالت تجمیع، نفتا،LPG  و اتان مازاد تولیدی پالایشگاه بجای فروش، برای تولید اتیلن به پتروشیمی منتقل  می گردند و Butens Raffinate  ناشی از استخراج بوتادی ان، بنزین پیرولیز، دیزل( در برخی از فرآیندهای S.C) و هیدروژن (به عنوان خوراک) به پالایشگاه ارائه و یا مستقیما به استخر اختلاط بنزین فرستاده می شود. کیفیت و نوع نفت سبک و سنگین، نوع محصولات جانبی که از طرف پالایشگاه به واحدS.C  فرستاده می شود را تغییر می دهد. برای نفت سبک، خوراک مایع بیشتری به واحد S.C‌ فرستاده می شود در حالیکه برای نفت سنگین خوراک گازی بیشتری ارسال خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل 2- ارتباط بین پالایشگاه و پتروشیمی در طرح تجمیع

 

با توجه به مطالعات انجام شده در شرکت های مختلف طراح و با در نظر گرفتن موقعیت مکانی کارخانجات و نوع نفت خام در دسترس (سبک و سنگین و کیفیت آن) و قوانین کشوری / منطقه ای، نرخ بازگشت سرمایه در حالت تجمیع نسبت به حالت پالایشگاه (بصورت تنها اجرا شده) بالاتر است]3[. در این خصوص به موارد ذیل اشاره می شود]4[:

 

 • 1) یکی از مواد پر مصرف در پالایشگاهها، هیدروژن می باشد که در واحدهای Hydro treating و Hydro cracking مصرف می شود درحالیکه یکی از محصولات جانبی واحد S.C‌ پتروشیمی، هیدروژن است که می تواند با توجه به ظرفیت پالایشگاه مورد نظر، حتی کل نیاز آن واحد پالایشگاهی را برطرف نماید و دیگر نیازی به ایجاد واحد تولید هیدروژن در پالایشگاه نیست.
 • 2) یکی دیگر از محصولات جانبی واحدهای پتروشیمی، بنزین با اکتان بالا می باشد که می توان آن را جداسازی انجام نموده و یا جهت بالابردن عدد اکتان به استخر اختلاط بنزین در پالایشگاه اضافه نمود.
 • 3) بازیابی گاز خروجی از واحد FCC[3] پالایشگاه، توسط کوره های S.C جهت تولید اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد.
 • 4) با توجه به اینکه در فرآیندهای جدید پالایشگاهی میزان قابل توجهی پروپیلن تولید می شود می توان برای مجتمعهای پتروشیمی واحدهای پلی پروپیلن با ظرفیت بالاتر ایجاد نمود.
 • 5) به توجه به محدودیت های جدید محیط زیستی برای پالایشگاه که باید میزان گوگرد در فرآورده های نفتی آنها کمتر از 10-50 ppm بوده و میزان بنزن دراین فرآورده ها نیز درحد قابل قبول کاهش یابد، هزینه های اضافی بر پالایشگاه تحمیل گردیده است. لذا بهتر است درصدی از خروجی واحد VGO[4]، به واحدهای پتروشیمی ارسال گردد. و همچنین می توان با جداسازی ترکیبات آروماتیک و ارسال آن به واحدهای آروماتیک پتروشیمی، این معضل را برطرف نمود.
 • 6) طرح تجمیع، با توجه به فرآیندهای جدید، باعث افزایش مدت در سرویس بودن کارخانجات، بهینه سازی مصرف انرژی، استفاده مشترک از منابع یوتیلیتی ، سیستم مشعل [5] ، سیستم تصفیه پساپ، نیروی انسانی ماهر، سیستم اداری و آموزشی می شود که استفاده مشترک از موارد مذکور باعث کاهش چشم گیر میزان سرمایه گذاری می گردد.
 • 7) در سیستمهای تجمیع، ترکیبات سنگین C9,C10‌ و آروماتیکهای سنگین را می توان به عنوان سوخت کوره استفاده نمود.
 • 8) LSR [6] پارافین با عدد اکتان پایین بجای آنکه درواحد ایزومریزاسیون تبدیل به بنزین گردد می تواند به عنوان خوراک واحد S.C مورد استفاده قرار گیرد.
 • 9) با تجمیع پالایشگاه و پتروشیمی، امنیت تامین خوراک برای واحدهای پتروشیمی تضمین شده و همچنین با توجه به تنوع محصولات، انعطاف پذیری در بازار مصرف برای واحدهای تجمیع شده بوجود خواهد آمد.
 • 10) بدلیل محدودیت های محیط زیستی و افزایش قیمت فراورده های نفتی، تولید سوختهای جایگزین (مانند بیو اتانول و بیو دیزل و هیدروژن) رشد فزاینده ای داشته و همچنین استفاده از ماشینهای هیبریدی گسترش یافته است. این موضوع می تواند در آینده، سود آوری واحد پالایشگاهی (اجرا شده بصورت تنها) را کاهش دهد.
 • 11) بنزین پیرولیز خروجی از واحد S.C ‌می تواند جهت استخراج محصولات آروماتیک با ارزش افزوده بالاتر برای مجتمع های پتروشیمی استفاده شود.
 • 12) [7]LPG ‌می تواند به عنوان خوراک واحد S.C مورد استفاده قرار گیرد.

فرضیات:

این مقاله برای پالایشگاهی با ظرفیت 200000 بشکه در روز و بر اساس  خوراک نفت سبک ایران - که قیمت آن 80 دلار به ازای هر بشکه در نظر گرفته شده- طراحی گردیده است و برشهای بنزین  و میان تقطیرها را تولید می نماید . کارخانه تجمیع شده دارای یک واحد SC تولید اتیلن با ظرفیت Kton/year 680  می باشد. در این مقاله شرایط کارخانه تجمیع شده با حالتهای پالایشگاه تنها و واحدSteam cracker در حالتهای پایه گازی و مایع مقایسه گردیده است. کلیه قیمتها بر اساس FOB خلیج فارس در نظر گرفته شده است]5[،]6[،]7[،]8[. وهزینه های ساخت کارخانه در ابتدای سال 2010 می باشد.

ارزیابی فنی و اقتصادی:

مشخصات کلی طرح تجمیع پالایشگاه و پتروشیمی، پالایشگاه تنها و واحد تولید اتیلن بر پایه گاز و مایع در جدول1، ارائه شده است. شایان ذکر است که کلیه محاسبات اقتصادی و مالی توسط نرم افزار (Expert) COMFAR-III انجام گردیده است. در این بررسی هر دلار معادل  000/10 ریال منظور شده است. جدول 2، میزان سرمایه لازم جهت اجرای طرحهای فوق را نشان می دهد.

 

 

 

 

 

جدول 1- مشخصات کلی طرحها

عنوان

توضیحات

محل اجرای طرح

سواحل خلیج فارس

تاریخ شروع فاز ساخت کارخانه

1/1/1389

مدت اجرای کامل پروژه

3 سال

مدت زمان تولید کارخانه

15 سال

مالیات

10 سال اول معاف

تورم

در نظر گرفته نمی شود

تعداد شیفت و روز کاری

سه شیفت و 330 روز کاری (8000 ساعت)

جدول 2- برآورد میزان کل سرمایه گذاری   (میلیون ریال)

طرح

کل سرمایه گذاری

تجمیع پالایشگاه و پتروشیمی

26772100

پالایشگاه تنها

14247828

تولید اتیلن بر پایه مایع

13490000

تولید اتیلن بر پایه گاز

11456230

 

هزینه های غیرعملیاتی عبارتند از استهلاک سالیانه [8] و هزینه های مالی[9] که نحوه محاسبه آنها در جدول 3، نشان داده شده است.

جدول 3-درصد استهلاک سالیانه سرمایه گذاری ثابت طرح

 

ردیف

عنوان

درصد استهلاک

1

ساختمان و محوطه

7

2

تجهیزات اصلی تولید

10

3

سرمایه گذاری های ثابت متفرقه

20

4

هزینه های پیش بینی نشده

10

نوع و میزان خوراک ومحصولات تولیدی در چهار طرح فوق در جداول 4، 5، 6، 7 ارائه گردیده است.

جدول 4- میزان خوراک و تولیدات مجتمع        پترو پالایشگاه

 

نام ماده

مقدار

خوراک

(b/d)

نفت خام

200000

متانول

500

 

 

محصولات

(b/d)

بنزین

37000

نفت سفید

21000

دیزل

62000

بنزن

1950

زایرن مخلوط

950

[10]RFO

54000

محصولات

(ton/d)

اتیلن

2050

پروپیلن

1200

بوتا دی ان

200

برش C4

300

 

 

جدول 5- میزان خوراک و تولیدات  پالایشگاه تنها

 

نام ماده

مقدار

خوراک

(b/d)

نفت خام

200000

 

 

محصولات

(b/d)

بنزین

37000

نفت سفید

21000

دیزل

62000

LPG

3500

بوتان نرمال

2500

RFO

54000

نفتا

6800

 

 

جدول 6- میزان خوراک و تولیدات مجتمع        تولید اتیلن  بر پایه مایع

 

نام ماده

مقدار

خوراک

(ton/d)

نفتا

6000

 

 

 

محصولات

(ton/d)

بنزین پیرولیز

1250

متان و هیدروژن

900

اتیلن

2050

پروپیلن

850

برش C4

300

 

 

 

 

جدول 7- میزان خوراک و تولیدات مجتمع        تولید اتیلن  بر پایه گاز

 

نام ماده

مقدار

خوراک

(ton/d)

اتان

1900

پروپان

1200

 

 

 

محصولات

(ton/d)

بنزین پیرولیز

100

متان و هیدروژن

800

اتیلن

2050

پروپیلن

200

برش C4

100

 

 

 

جدول 8 کل هزینه های تولید و فروش سالیانه را  برای چهار طرح ذکر شده در ظرفیت کامل       بر حسب میلیون ریال ارائه داده است.

 

 

جدول 8-  هزینه های تولید و فروش سالیانه(میلیون ریال)

       

طرح

هزینه

فروش

پتروپالایشگاه

63320412

67737860

پالایشگاه

53127956

53630994

SC پایه مایع

16806220

16068804

SC پایه گاز

7877489

9858539

 

 

 

جدول 9 نرخ بازگشت سرمایه را برای چهار طرح ذکر شده را ارائه داده است. همانگونه که مشاهده می گردد در زمانیکه قیمت نفت بالا می باشد، استفاده از خوراک نفتا جهت تولید فراورده های پتروشیمی اصلا مقرون به صرفه  نیست و نرخ بازگشت سرمایه آن منفی است. اما استفاده از خوراک گازی جهت تولید اتیلن بیشترین بازدهی را دارد.

 

جدول 9- نرخ بازده داخلی کل سرمایه (IRR) (درصد)

طرح

نرخ بازگشت سرمایه (% )

پتروپالایشگاه

14.85

پالایشگاه

3.33

SC پایه مایع

9.06-

SC پایه گاز

17.77

 

با مقایسه نرخ بازگشت سرمایه در حالتهای پتروپالایشگاه ( تجمیع کارخانه های پالایشگاه و پتروشیمی) و پالایشگاه تنها، معلوم می گردد که افزایش قابل   ملاحظه ای در بازدهی مجتمع پترو- پالایشگاه مشاهده می گردد که دلایل آن قبلا ذکرگردیده است؛ البته این افزایش قابل ملاحظه برای نفت سبک ایران بدست آمده است و برای نفت سنگین ایران جای بحث دارد.

نتیجه گیری:

 • 1- در هنگام افزایش قیمت نفت و به تبع آن افزایش قیمت نفتا، استفاده از آن بعنوان خوراک جهت تولید اتیلن در مجتمع های پتروشیمی اصلا مقرون به صرفه نمی باشد.
 • 2- جهت سودهی مجتمع های پتروشیمی داخلی بر پایه مایع ، بایستی طرح تجمیع با پالایشگاه مربوطه انجام گردد.
 • 3- تجمیع با یک مجتمع پتروشیمی باعث افزایش سوددهی پالایشگاه می گردد.
 • 4- با افزایش قیمت نفت و به تبع آن افزایش قیمت فراورده های پتروشیمی ، استفاده از گاز به عنوان خوراک دارای ارزش افزوده بالاتری برای مجتمع های پتروشیمی می باشد.

 

منابع:

 • 1. John Philpot,KBC Advance Technologies,usa,"Describes recent programmes where companies have transformed profitability through refinery-petrochemical integration",2007
 • 2. Contribution to the work of the high level group for the European commission by total raffinaderrij antwerpen ," synergies between refinery and petrochemical today and tomorrow",2008

 

 • 3. Dr. Josef Lichtscheidl," Opportunities and Challenges at the Interface between Petrochemistry and Refinery" , DGMK-Conference, October 10-12, 2007, Hamburg, Germany

 

 • 4. Dilip Dharia and Colin P. Bowen," Cat Cracking For Integration Of Refinery and Steam Cracker", Shaw Stone & Webster (SSW)
 • 5. سازمان بورس کالا
 • 6. سازمان توسعه تجارت ایران www.arzesh.tpo.ir
 • 7. Plastemart.com
  31 Shah Industrial Estate, Veera Desai Road, Andheri (W), Mumbai - 400053,India
 • 8. http://tonto.eia.doe.gov/dnav/pet/pet_pri_wco_k_w.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[1] پتروپالایشگاه

[2] Steam cracker

[3] Fluidize Catalytic Cracking

[4] Vacuum Gas Oil

[5] Flare

[6] Light Straight Run

[7] Liquefied Petroleum Gas

[8] Depreciation

[9] Financial Cost

[10] Refinery Fuel Oil


 
HSE CODE
ساعت ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٩ : توسط : مهر یار موسی نژاد

28

2801                Fluorine, chlorine, bromine and iodine:

2801.10.0000           Chlorine............................................   kg

2801.20.0000           Iodine..............................................   kg

2801.30.1000           Fluorine............................................   kg

2801.30.2000           Bromine.............................................   kg

2802.00.0000        Sulfur, sublimed or precipitated; colloidal sulfur.....   t

2803.00             Carbon (carbon blacks and other forms of carbon not

                    elsewhere specified or included):

2803.00.0010           Carbon black........................................   kg

2803.00.0050           Other...............................................   kg

2804                Hydrogen, rare gases and other nonmetals:

2804.10.0000           Hydrogen............................................   Ths m3

                       Rare gases:

2804.21.0000              Argon............................................   Ths m3

2804.29                   Other:

2804.29.0010                 Helium........................................   Ths m3

2804.29.0050                 Other.........................................   Ths m3

2804.30.0000           Nitrogen............................................   Ths m3

2804.40.0000           Oxygen..............................................   Ths m3

2804.50.0010           Boron...............................................   kg

2804.50.0020           Tellurium...........................................   kg

                       Silicon:

2804.61.0000              Containing by weight not less than 99.99 percent

                          of silicon.......................................   kg

2804.69                   Other:

2804.69.1000                 Containing by weight less than 99.99 percent

                             but not less than 99 percent silicon..........   kg

                                                ......silicon content......   kg

2804.69.5000                 Other.........................................   kg

                                                ......silicon content......   kg

2804.70.0000           Phosphorus..........................................   kg

2804.80.0000           Arsenic.............................................   kg

2804.90.0000           Selenium............................................   kg

2805                Alkali or alkaline-earth metals; rare-earth metals,

                    scandium and yttrium, whether or not intermixed or

                    interalloyed; mercury:

                       Alkali metals:

2805.11.0000              Sodium...........................................   kg

2805.19.0000              Other............................................   kg

                       Alkaline-earth metals:

2805.21.0000              Calcium..........................................   kg

2805.22.0000              Strontium and barium.............................   kg

2805.30.0000           Rare-earth metals, scandium and yttrium, whether or

                       not intermixed or interalloyed......................   kg

2805.40.0000           Mercury.............................................   kg

2806                Hydrogen chloride (Hydrochloric acid); chlorosulfuric

                    acid:

2806.10.0000           Hydrogen chloride (Hydrochloric acid)...............   t

2806.20.0000           Chlorosulfuric acid.................................   kg

2807.00.0000        Sulfuric acid; oleum...................................   t

2808.00.0000        Nitric acid; sulfonitric acids.........................   kg

2809                Diphosphorus pentaoxide; phosphoric acid and

                    polyphosphoric acids:

2809.10.0000           Diphosphorus pentaoxide.............................   kg

2809.20                Phosphoric acid and polyphosphoric acids:

                          Phosphoric acids:

                             Fertilizer grade:

2809.20.0010                    Less than 65 percent available diphosphorus

                                pentoxide (P2O5) equivalents...............   t

2809.20.0020                    Other......................................   t

2809.20.0030                 Other.........................................   t

2809.20.0040              Polyphosphoric acids.............................   t

2810.00.0000        Oxides of boron; boric acids...........................   t

2811                Other inorganic acids and other inorganic oxygen

                    compounds of nonmetals:

                       Other inorganic acids:

2811.11.0000              Hydrogen fluoride (Hydrofluoric acid)............   kg

2811.19.0000              Other............................................   kg

                       Other inorganic oxygen compounds of nonmetals:

2811.21.0000              Carbon dioxide...................................   t

2811.22.0000              Silicon dioxide..................................   kg

2811.23.0000              Sulfur dioxide...................................   kg

2811.29.0000              Other............................................   kg

2812                Halides and halide oxides of nonmetals:

2812.10                Chlorides and chloride oxides:

2812.10.1000              Phosphorus pentachloride.........................   kg

2812.10.5010              Phosphorus oxychloride (Phosphoryl chloride) and

                          trichloride......................................   kg

2812.10.5050              Other............................................   kg

2812.90.0000           Other...............................................   kg

2813                Sulfides of nonmetals; commercial phosphorus

                    trisulfide:

2813.10.0000           Carbon disulfide....................................   kg

2813.90                Other:

2813.90.2000              Of phosphorus....................................   kg

2813.90.6000              Other............................................   kg

2814                Ammonia, anhydrous or in aqueous solution:

2814.10.0000           Anhydrous ammonia...................................   t

2814.20.0000           Ammonia in aqueous solution.........................   t

                                                                              cnt t

2815                Sodium hydroxide (Caustic soda); potassium hydroxide

                    (Caustic potash); peroxides of sodium or potassium:

                       Sodium hydroxide (Caustic soda):

2815.11.0000              Solid............................................   kg

2815.12.0000              In aqueous solution (Soda lye or liquid soda)....   kg

                                                                              cnt kg

2815.20.0000           Potassium hydroxide (Caustic potash)................   kg

2815.30.0000           Peroxides of sodium or potassium....................   kg

2816                Hydroxide and peroxide of magnesium; oxides,

                    hydroxides and peroxides, of strontium or barium:

2816.10.0000           Hydroxide and peroxide of magnesium.................   kg

2816.20.0000           Oxide, hydroxide and peroxide of strontium..........   kg

2816.30.0000           Oxide, hydroxide and peroxide of barium.............   kg

2817.00.0000        Zinc oxide; zinc peroxide..............................   kg

2818                Artificial corundum, whether or not chemically defined;

                    aluminum oxide; aluminum hydroxide:

2818.10.0000           Artificial corundum, whether or not chemically

                       defined ............................................   kg

2818.20.0000           Aluminum oxide, other than artificial corundum .....   kg

2818.30.0000           Aluminum hydroxide..................................   kg

2819                Chromium oxides and hydroxides:

2819.10.0000           Chromium trioxide...................................   kg

2819.90.0000           Other...............................................   kg

2820                Manganese oxides:

2820.10.0000           Manganese dioxide...................................   kg

2820.90.0000           Other...............................................   kg

2821                Iron oxides and hydroxides; earth colors containing 70

                    percent or more by weight of combined iron evaluated

                    as Fe2O3:

2821.10                Iron oxides and hydroxides:

2821.10.0005              Synthetic pigments...............................   kg

2821.10.0050              Other............................................   kg

2821.20.0000           Earth colors........................................   kg

2822.00.0000        Cobalt oxides and hydroxides; commercial cobalt oxides.   kg

2823.00.0000        Titanium oxides........................................   kg

2824                Lead oxides; red lead and orange lead:

2824.10.0000           Lead monoxide (Litharge, massicot)..................   kg

2824.20.0000           Red lead and orange lead............................   kg

2824.90.0000           Other...............................................   kg

2825                Hydrazine and hydroxylamine and their inorganic salts;

                    other inorganic bases; other metal oxides, hydroxides

                    and peroxides:

2825.10.0000           Hydrazine and hydroxylamine and their inorganic

                       salts...............................................   kg

2825.20.0000           Lithium oxide and hydroxide.........................   kg

2825.30                Vanadium oxides and hydroxides:

2825.30.0010              Vanadium pentoxide...........(Vanadium content)..   V kg

2825.30.0050              Other........................(Vanadium content)..   V kg

2825.40.0000           Nickel oxides and hydroxides........................   kg

2825.50.0000           Copper oxides and hydroxides........................   kg

2825.60.0000           Germanium oxides and zirconium dioxide..............   kg

2825.70.0000           Molybdenum oxides and hydroxides....................   kg

2825.80.0000           Antimony oxides.....................................   kg

2825.90.0000           Other...............................................   kg

2826                Fluorides; fluorosilicates, fluoroaluminates and

                    other complex fluorine salts:

                       Fluorides:

2826.11.0000              Of ammonium or of sodium.........................   kg

2826.12.0000              Of aluminum......................................   kg

2826.19.0000              Other............................................   kg

2826.20.0000           Fluorosilicates of sodium or of potassium...........   kg

2826.30.0000           Sodium hexafluoroaluminate (Synthetic cryolite).....   t

2826.90.0000           Other...............................................   kg

2827                Chlorides, chloride oxides and chloride hydroxides;

                    bromides and bromide oxides; iodides and iodide

                    oxides:

2827.10.0000           Ammonium chloride...................................   kg

2827.20.0000           Calcium chloride....................................   kg

                       Other chlorides:

2827.31.0000              Of magnesium.....................................   kg

2827.32.0000              Of aluminum......................................   kg

2827.33.0000              Of iron..........................................   kg

2827.34.0000              Of cobalt........................................   kg

2827.35.0000              Of nickel........................................   kg

2827.36.0000              Of zinc..........................................   kg

2827.37.0000              Of tin...........................................   kg

2827.38.0000              Of barium........................................   kg

2827.39.0000              Other............................................   kg

                       Chloride oxides and chloride hydroxides:

2827.41.0000              Of copper........................................   kg

2827.49.0000              Other............................................   kg

                       Bromides and bromide oxides:

2827.51.0000              Bromides of sodium or of potassium...............   kg

2827.59.0000              Other............................................   kg

2827.60                Iodides and iodide oxides:

2827.60.2000              Of potassium.....................................   kg

2827.60.6000              Other............................................   kg

2828                Hypochlorites; commercial calcium hypochlorite;

                    chlorites; hypobromites:

2828.10.0000           Commercial calcium hypochlorite and other calcium

                       hypochlorites.......................................   kg

2828.90.0000           Other...............................................   kg

2829                Chlorates and perchlorates: bromates and perbromates;

                    iodates and periodates:

                       Chlorates:

2829.11.0000              Of sodium........................................   kg

2829.19.0000              Other............................................   kg

2829.90.0000           Other...............................................   kg

2830                Sulfides; polysulfides:

2830.10.0000           Sodium sulfides.....................................   kg

2830.20.0000           Zinc sulfide........................................   kg

2830.30.0000           Cadmium sulfide.....................................   kg

2830.90.0000           Other...............................................   kg

2831                Dithionites and sulfoxylates:

2831.10.0000           Of sodium...........................................   kg

2831.90.0000           Other...............................................   kg

2832                Sulfites; thiosulfates:

2832.10.0000           Sodium sulfites.....................................   kg

2832.20.0000           Other sulfites......................................   kg

2832.30.0000           Thiosulfates........................................   kg

2833                Sulfates; alums; peroxosulfates (Persulfates):

                       Sodium sulfates:

2833.11                   Disodium sulfate:

2833.11.1000                 Salt cake.....................................   t

2833.11.5000                 Other.........................................   kg

2833.19.0000              Other............................................   kg

                       Other sulfates:

2833.21.0000              Of magnesium.....................................   kg

2833.22.0000              Of aluminum......................................   kg

2833.23.0000              Of chromium......................................   kg

2833.24.0000              Of nickel........................................   kg

2833.25.0000              Of copper.........................copper content.   Cu kg

2833.26.0000              Of zinc..........................................   kg

2833.27.0000              Of barium........................................   kg

2833.29.0000              Other............................................   kg

2833.30.0000           Alums...............................................   kg

2833.40.0000           Peroxosulfates (Persulfates)........................   kg

2834                Nitrites; nitrates:

2834.10.0000           Nitrites............................................   kg

                       Nitrates:

2834.21.0000              Of potassium.....................................   t

2834.22.0000              Of bismuth.......................................   kg

2834.29.0000              Other............................................   kg

2835                Phosphinates (hypophosphites), phosphonates

                    (phosphites), phosphates and polyphosphates:

2835.10.0000           Phosphinates (hypophosphites) and phosphonates

                       (phosphites)........................................   kg

                       Phosphates:

2835.21.0000              Of triammonium...................................   kg

2835.22.0000              Of mono- or disodium.............................   kg

2835.23.0000              Of trisodium.....................................   kg

2835.24.0000              Of potassium.....................................   kg

2835.25.0000              Calcium hydrogenorthophosphate ("Dicalcium

                          phosphate")......................................   kg

2835.26.0000              Other phosphates of calcium......................   kg

2835.29.0000              Other............................................   kg

                       Polyphosphates:

2835.31.0000              Sodium triphosphate (Sodium tripolyphosphate)....   kg

2835.39.0000              Other............................................   kg

2836                Carbonates; peroxocarbonates (Percarbonates);

                    commercial ammonium carbonate containing ammonium

                    carbamate:

2836.10.0000           Commercial ammonium carbonate and other ammonium

                       carbonates..........................................   kg

2836.20.0000           Disodium carbonate..................................   kg

2836.30.0000           Sodium hydrogencarbonate (Sodium bicarbonate).......   kg

2836.40.0000           Potassium carbonates................................   kg

2836.50.0000           Calcium carbonate...................................   kg

2836.60.0000           Barium carbonate....................................   kg

2836.70.0000           Lead carbonate......................................   kg

                       Other:

2836.91                   Lithium carbonates:

2836.91.0010                 Pharmaceutical grade..........................   kg

2836.91.0050                 Other.........................................   kg

2836.92.0000              Strontium carbonate..............................   kg

2836.93.0000              Bismuth carbonate................................   kg

2836.99.0000              Other............................................   kg

2837                Cyanides, and cyanide oxides and complex cyanides:

                       Cyanides, cyanide oxides:

2837.11.0000              Of sodium........................................   kg

2837.19                   Other:

2837.19.0010                 Potassium cyanide.............................   kg

2837.19.0020                 Other.........................................   kg

2837.20.0000           Complex cyanides....................................   kg

2838.00.0000        Fulminates, cyanates and thiocyanates..................   kg

2839                Silicates; commercial alkali metal silicates:

                       Of sodium:

2839.11.0000              Sodium metasilicates.............................   kg

2839.19.0000              Other............................................   kg

2839.20.0000           Of potassium........................................   kg

2839.90.0000           Other...............................................   kg

2840                Borates; peroxoborates (Perborates):

                       Disodium tetraborate (refined borax):

2840.11.0000              Anhydrous........................................   kg

2840.19.0000              Other............................................   kg

2840.20.0000           Other borates.......................................   kg

2840.30.0000           Peroxoborates (Perborates)..........................   kg

2841                Salts of oxometallic or peroxometallic acids:

2841.10.0000           Aluminates..........................................   kg

2841.20.0000           Chromates of zinc or of lead........................   kg

2841.30.0000           Sodium dichromate...................................   kg

2841.40.0000           Potassium dichromate................................   kg

2841.50.0000           Other chromates and dichromates; peroxochromates....   kg

2841.60.0000           Manganites, manganates and permanganates............   kg

2841.70.0000           Molybdates (molybdenum content).....................   Mo kg

2841.80                Tungstates (Wolframates):

2841.80.0010              Of ammonium (tungsten content)...................   W kg

2841.80.0040              Other (tungsten content).........................   W kg

2841.90.0000           Other...............................................   kg

2842                Other salts of inorganic acids or peroxoacids,

                    excluding azides:

2842.10.0000           Double or complex silicates.........................   kg

2842.90.0000           Other...............................................   kg

2843                Colloidal precious metals; inorganic or organic

                    compounds of precious metals, whether or not

                    chemically defined; amalgams of precious metals:

2843.10.0000           Colloidal precious metals...........................   g

                       Silver compounds:

2843.21.0000              Silver nitrate...................................   kg

2843.29.0000              Other............................................   kg

2843.30.0000           Gold compounds......................................   kg

2843.90.0000           Other compounds; amalgams...........................   kg

2844                Radioactive chemical elements and radioactive

                    isotopes (including the fissile or fertile chemical

                    elements and isotopes) and their compounds; mixtures

                    and residues containing these products:

2844.10                Natural uranium and its compounds; alloys,

                       dispersions (including cermets), ceramic products

                       and mixtures containing natural uranium or natural

                       uranium compounds:

2844.10.1000              Uranium metal....................................   kg

                          Uranium compounds:

2844.10.2010                 Uranium oxide.................................   kg

2844.10.2020                 Fluorides.....................................   kg

2844.10.2050                 Other.........................................   kg

2844.10.5000              Other............................................   kg

2844.20                Uranium enriched in U235 and its compounds;

                       plutonium and its compounds; alloys, dispersions

                       (including cermets), ceramic products and mixtures

                       containing uranium enriched in U235, plutonium or

                       compounds of these products:

                          Uranium compounds:

2844.20.0010                 Uranium oxide.................................   kg

2844.20.0020                 Uranium fluorides.............................   kg

2844.20.0030                 Other.........................................   kg

2844.20.0050              Other............................................   kg

2844.30                Uranium depleted in U235 and its compounds; thorium

                       and its compounds; alloys, dispersions (including

                       cermets), ceramic products and mixtures containing

                       uranium depleted in U235, thorium or compounds

                       of these products:

2844.30.1000              Thorium compounds................................   kg

                          Uranium compounds:

2844.30.2010                 Uranium oxide.................................   kg

2844.30.2060                 Other.........................................   kg

2844.30.5000              Other............................................   X

2844.40                Radioactive elements and isotopes and compounds

                       other than those of subheadings 284410, 284420 or

                       284430; alloys, dispersions (including cermets),

                       ceramic products and mixtures containing these

                       elements, isotopes or compounds; radioactive resi-

                       dues:

2844.40.0010              Elements, isotopes and compounds with

                          cobalt-60 radioactivity only.....................   Curie

2844.40.0020              Other elements, isotopes, and compounds..........   milli-

                                                                              curies

2844.40.0050              Other............................................   X

2844.50.0000           Spent (irradiated) fuel elements (cartridges) of

                       nuclear reactors....................................   kg

2845                Isotopes other than those of heading 2844; compounds,

                    inorganic or organic, of such isotopes, whether or not

                    chemically defined:

2845.10.0000           Heavy water (Deuterium oxide).......................   kg

2845.90.0000           Other...............................................   kg

2846                Compounds, inorganic or organic, of rare-earth

                    metals, of yttrium or of scandium or of mixtures of

                    these metals:

2846.10.0000           Cerium compounds....................................   kg

2846.90.0000           Other...............................................   kg

2847.00.0000        Hydrogen peroxide, whether or not solidified with urea.   kg

2848                Phosphides, whether or not chemically defined,

                    excluding ferrophosphorus:

2848.10.0000           Of copper (phosphor copper), containing more than

                       15 percent by weight of phosphorus..................   kg

2848.90.0000           Of other metals or of non-metals....................   kg

2849                Carbides, whether or not chemically defined:

2849.10.0000           Of calcium..........................................   kg

2849.20                Of silicon:

2849.20.1000              Crude............................................   kg

2849.20.2000              In grains, or ground, pulverized or refined......   kg

2849.90                Other:

2849.90.1000              Of boron.........................................   kg

2849.90.3000              Of tungsten (tungsten content)...................   W kg

2849.90.6000              Other............................................   kg

2850.00.0000        Hydrides, nitrides, azides, silicides and borides,

                    whether or not chemically defined, other than

                    compounds which are also carbides of heading 2849 .....   kg

2851.00.0000        Other inorganic compounds (including distilled or

                    conductivity water and water of similar purity);

                    liquid air (whether or not rare gases have been

                    removed); compressed air; amalgams, other than

                    amalgams of precious metals............................   X

29

2901                Acyclic hydrocarbons:

2901.10                Saturated:

2901.10.1000              Ethane and butane................................   kg

2901.10.6000              Other............................................   kg

                       Unsaturated:

2901.21.0000              Ethylene (Ethene)................................   kg

2901.22.0000              Propene (Propylene)..............................   kg

2901.23.0000              Butene (Butylene) and isomers thereof............   kg

2901.24                   Buta-1,3-diene and isoprene:

2901.24.1000                 Buta-1,3-diene (Bivinyl)......................   kg

2901.24.3000                 Isoprene (3-methyl-1, 3-butadiene; 2-methyl-

                             1, 3-butadiene)...............................   kg

2901.29                   Other:

2901.29.1010                 Linear alpha olefins (C-6 to C-30 range),

                             unmixed.......................................   kg

2901.29.6000                 Other.........................................   kg

2902                Cyclic hydrocarbons:

                       Cyclanes, cyclenes and cycloterpenes:

2902.11.0000              Cyclohexane......................................   kg

2902.19.0000              Other............................................   kg

2902.20.0000           Benzene.............................................   liters

2902.30.0000           Toluene (Methylbenzene).............................   liters

                       Xylenes:

2902.41.0000              o-Xylene (1,2-dimethylbenzene)...................   liters

2902.42.0000              m-Xylene (1,3-dimethylbenzene)...................   liters

2902.43.0000              p-Xylene (1,4-dimethylbenzene)...................   liters

2902.44.0000              Mixed xylene isomers.............................   liters

2902.50.0000           Styrene (Vinylbenzene; phenylethylene)..............   kg

2902.60.0000           Ethylbenzene (Phenylethane).........................   kg

2902.70.0000           Cumene (Isopropylbenzene)...........................   kg

2902.90                Other:

                          Alkylbenzenes and polyalkylbenzenes;.............   kg

2902.90.3010                 Dodecylbenzene ...............................   kg

2902.90.3050                 Other.........................................   kg

2902.90.9500              Other............................................   kg

2903                Halogenated derivatives of hydrocarbons:

                       Saturated chlorinated derivatives of acyclic

                       hydrocarbons:

2903.11                   Chloromethane (Methyl chloride) and chloroethane

                          (Ethyl chloride):

2903.11.0010                 Chloromethane (Methyl chloride)...............   kg

2903.11.0020                 Chloroethane (Ethyl chloride).................   kg

2903.12.0000              Dichloromethane (Methylene chloride).............   kg

2903.13.0000              Chloroform (Trichloromethane)....................   kg

2903.14.0000              Carbon tetrachloride (Tetrachloromethane)........   kg

2903.15.0000              1,2-Dichloroethane (Ethylene dichloride).........   kg

2903.16.0000              1,2-Dichloropropane (Propylene dichloride) and

                          dichlorobutanes..................................   kg

2903.19                   Other:

2903.19.1000                 Hexachloroethane (Perchloroethane) and

                             tetrachloroethane.............................   kg

                             Other:

2903.19.5010                    Methyl chloroform (1,1,1-Trichloroethane)..   kg

2903.19.5050                    Other......................................   kg

                       Unsaturated chlorinated derivatives of acyclic

                       hydrocarbons:

2903.21.0000              Vinyl chloride (Chloroethylene)..................   kg

2903.22.0000              Trichloroethylene (Trichloroethene)..............   kg

                          Other:

2903.23.0000              Tetrachloroethylene (Perchloroethylene)..........   kg

2903.29.0000              Other............................................   kg

2903.30                Fluorinated, brominated or iodinated derivatives of

                       acyclic hydrocarbons:

2903.30.0500              Ethylene dibromide (1,2-dibromoethane) ..........   kg

                          Acetylene tetrabromide; alkylbromides; methylene

                          dibromide; and vinyl bromide:

2903.30.1520                 Methyl bromide (Bromomethane).................   kg

2903.30.1550                 Other.........................................   kg

                          Other:

2903.30.2010                 Fluorinated hydrocarbons......................   kg

2903.30.2050                 Other.........................................   kg

2903.40                Halogenated derivatives of acyclic hydrocarbons

                       containing two or more different halogens:

                          Fluorinated:

2903.40.0010                 Chlorodifluoromethane (CFC-22)................   kg

2903.40.0015                 Trichlorofluoromethane (CFC-11), Dichlorodi-

                             fluoromethane (CFC-12) and Dichlorotetra-

                             fluoroethane (CFC-114)........................   kg

2903.40.0020                 Trichlorotrifluoroethane (CFC-113) and mono-

                             chloropentafluoroethane (CFC-115).............   kg

                                                                              ode

2903.40.0025                 Bromochlorodifluoromethane (Halon 1211),

                             Bromotrifluoromethane (Halon 1301) and

                             Dibromotetrafluoroethane (Halon 2402).........   kg

                                                                              ode

                             Other:

2903.40.0035                    Derivatives perhalogenated only with

                                fluorine and chlorine......................   kg

2903.40.0045                    Other perhalogenated derivatives...........   kg

2903.40.0060                    Other......................................   kg

2903.40.0070              Other............................................   kg

                       Halogenated derivatives of cyclanic, cyclenic or

                       cycloterpenic hydrocarbons:

2903.51.0000              1,2,3,4,5,6-hexachlorocyclohexane................   kg

2903.59.0000              Other............................................   kg

                       Halogenated derivatives of aromatic hydrocarbons:

2903.61.1000              Chlorobenzene (Phenylchloride)...................   kg

2903.61.2000              o-Dichlorobenzene (1,2-dichlorobenzene)..........   kg

2903.61.3000              p-Dichlorobenzene (1,4-dichlorobenzene)..........   kg

2903.62.0000              Hexachlorobenzene and DDT (1,1,1-Trichloro-2,

                          2-bis (Chlorophenyl) ethane).....................   kg

2903.69.0000              Other............................................   kg

2904                Sulfonated, nitrated or nitrosated derivatives of

                    hydrocarbons, whether or not halogenated:

2904.10.0000           Derivatives containing only sulfo groups, their

                       salts and ethyl esters..............................   kg

2904.20                Derivatives containing only nitro or only nitroso

                       groups:

2904.20.1000              p-Nitrotoluene (1-methyl-4-nitrobenzene).........   kg

2904.20.2000              Trinitrotoluene (1-methyl-2,4,6-trinitrobenzene).   kg

2904.20.6000              Other............................................   kg

2904.90.0000           Other...............................................   kg

2905                Acyclic alcohols and their halogenated, sulfonated,

                    nitrated or nitrosated derivatives:

                       Saturated monohydric alcohols:

2905.11.0000              Methanol (Methyl alcohol)........................   liters

2905.12                   Propan-1-ol (Propyl alcohol) and propan-2-ol

                          (Isopropyl alcohol):

2905.12.0010                 Propan-1-ol (Propyl alcohol)..................   kg

2905.12.0050                 Propan-2-ol (Isopropyl alcohol)...............   kg

2905.13.0000              Butan-1-ol (n-Butyl alcohol).....................   kg

                          Other butanols:

2905.14.0010                 2-Methylpropan-1-ol (Isobutyl alcohol)........   kg

2905.14.0050                 Other.........................................   kg

2905.15.0000              Pentanol (Pentyl alcohol; Amyl alcohol) and

                          isomers thereof..................................   kg

                          Octanol (Octyl alcohol) and isomers thereof:

2905.16.0010                 2-Ethylhexan-1-ol ............................   kg

2905.16.0050                 Other.........................................   kg

2905.17.0000              Dodecan-1-ol (Lauryl alcohol), hexadecan-1-ol

                          (Cetyl alcohol) and octadecan-1-ol (Stearyl

                          alcohol).........................................   kg

2905.19                   Other:

2905.19.0020                 Hexyl alcohol (Hexanol) and isomers thereof...   kg

2905.19.0060                 Other.........................................   kg

                       Unsaturated monohydric alcohols:

2905.21.0000              Allyl alcohol (2-propen-1-ol; propenyl alcohol)..   kg

2905.22.0000              Acyclic terpene alcohols.........................   kg

2905.29.0000              Other............................................   kg

                       Diols:

2905.31.0000              Ethylene glycol (Ethanediol).....................   kg

2905.32.0000              Propylene glycol (Propane-1,2-diol)..............   kg

2905.39.0000              Other............................................   kg

                       Other polyhydric alcohols:

2905.41.0000              2-Ethyl-2-(hydroxymethyl) propane-1,3- diol

                          (Trimethylolpropane).............................   kg

2905.42.0000              Pentaerythritol..................................   kg

2905.43.0000              Mannitol (Mannite)...............................   kg

2905.44.0000              D-glucitol (Sorbitol)............................   kg

2905.49.0000              Other............................................   kg

2905.50.0000           Halogenated, sulfonated, nitrated or nitrosated

                       derivatives of acyclic alcohols.....................   kg

2906                Cyclic alcohols and their halogenated, sulfonated,

                    nitrated or nitrosated derivatives:

                       Cyclanic, cyclenic or cycloterpenic:

2906.11.0000              Menthol (Methyl hydroxy isopropyl cyclohexane;

                          hexahydrothymol).................................   kg

2906.12.0000              Cyclohexanol, methylcyclohexanols and

                          dimethylcyclohexanols............................   kg

2906.13.0000              Sterols and inositols............................   kg

2906.14.0000              Terpineols.......................................   kg

2906.19.0000              Other............................................   kg

                       Aromatic:

2906.21.0000              Benzyl alcohol (Alpha-hydroxytoluene; phenyl-

                          methanol)........................................   kg

2906.29.0000              Other............................................   kg

2907                Phenol, phenol-alcohols:

                       Monophenols:

2907.11.0000              Phenol (Hydroxybenzene) and its salts............   kg

2907.12.0000              Cresols and their salts..........................   kg

2907.13.0000              Octylphenol, nonylphenol and their isomers;

                          salts thereof....................................   kg

2907.14.0000              Xylenols and their salts.........................   kg

2907.15.0000              Naphthols and their salts........................   kg

2907.19.0000              Other............................................   kg

                       Polyphenols:

2907.21.0000              Resorcinol and its salts (Meta-dihydroxybenzene;

                          3-hydroxy-phenol; 1,3-dihydroxybenzene) .........   kg

2907.22.0000              Hydroquinone (Quinol; para-dihydroxybenzene;

                          4-hydroxy-phenol; 1,4-dihydroxybenzene) and its

                          salts............................................   kg

2907.23.0000              4,4'-Isopropylidenediphenol (Bisphenol A,

                          Diphenylolpropane) and its salts.................   kg

2907.29                   Other:

2907.29.1000                 Pyrogallic acid (1,2,3-trihydroxybenzene).....   kg

                             Other:

2907.29.3000                    Drugs......................................   kg

2907.29.5000                    Other......................................   kg

2907.30.0000           Phenol-alcohols.....................................   kg

2908                Halogenated, sulfonated, nitrated or nitrosated

                    derivatives of phenols or phenol-alcohols:

2908.10                Derivatives containing only halogen substituents

                       and their salts:

2908.10.2000              Pentachlorophenol and its salts; 2,4,5-Trichloro-

                          phenol and its salts.............................   kg

2908.10.6000              Other............................................   kg

2908.20.0000           Derivatives containing only sulfo groups, their

                       salts and esters....................................   kg

2908.90.0000           Other...............................................   kg

2909                Ethers, ether-alcohols, ether-phenols, ether-alcohol-

                    phenols, alcohol peroxides, ether peroxides, ketone

                    peroxides (whether or not chemically defined) and their

                    halogenated, sulfonated, nitrated or nitrosated

                    derivatives:

                       Acyclic ethers and their halogenated, sulfonated,

                       nitrated or nitrosated derivatives:

2909.11.0000              Diethyl ether (Ethylether).......................   kg

                          Other:

                             Ethers of monohydric alcohols:

2909.19.1010                    Methyl tertiary-butyl ether (MTBE).........   kg

2909.19.1090                    Other......................................   kg

2909.19.5000                 Ethers of polyhydric alcohols.................   kg

2909.20.0000           Cyclanic, cyclenic or cycloterpenic ethers and

                       their halogenated, sulfonated, nitrated or

                       nitrosated derivatives..............................   kg

2909.30.0000           Aromatic ethers and their halogenated, sulfonated,

                       nitrated or nitrosated derivatives..................   kg

                       Ether-alcohols and their halogenated, sulfonated,

                       nitrated or nitrosated derivatives:

2909.41.0000              2,2'-Oxydiethanol (Diethylene glycol, Digol).....   kg

2909.42.0000              Monomethyl ethers of ethylene glycol or of

                          diethylene glycol................................   kg

2909.43.0000              Monobutyl ethers of ethylene glycol or of

                          diethylene glycol................................   kg

2909.44.0000              Other monoalkyl ethers of ethylene glycol or of

                          diethylene glycol................................   kg

2909.49.0000              Other............................................   kg

2909.50.0000           Ether-phenols, ether-alcohol-phenols and their

                       halogenated, sulfonated, nitrated or nitrosated

                       derivatives.........................................   kg

2909.60.0000           Alcohol peroxides, ether peroxides, ketone

                       peroxides and their halogenated, sulfonated,

                       nitrated or nitrosated derivatives..................   kg

2910                Epoxides, epoxyalcohols, epoxyphenols and epoxyethers,

                    with a three-membered ring, and their halogenated,

                    sulfonated, nitrated or nitrosated derivatives:

2910.10.0000           Oxirane (Ethylene oxide)............................   kg

2910.20.0000           Methyloxirane (Propylene oxide).....................   kg

2910.30.0000           1-Chloro-2,3-epoxypropane (Epichlorohydrin).........   kg

2910.90.0000           Other...............................................   kg

2911.00.0000        Acetals and hemiacetals, whether or not with other

                    oxygen function, and their halogenated, sulfonated,

                    nitrated or nitrosated derivatives.....................   kg

2912                Aldehydes, whether or not with other oxygen function;

                    cyclic polymers of aldehydes; paraformaldehyde:

                       Acyclic aldehydes without other oxygen function:

2912.11.0000              Methanal (Formaldehyde)..........................   kg

2912.12.0000              Ethanal (Acetaldehyde)...........................   kg

2912.13.0000              Butanal (Butyraldehyde, normal isomer)...........   kg

2912.19.0000              Other............................................   kg

                       Cyclic aldehydes without other oxygen function:

2912.21.0000              Benzaldehyde.....................................   kg

2912.29.0000              Other............................................   kg

2912.30.0000           Aldehyde-alcohols...................................   kg

                       Aldehyde-ethers, aldehyde-phenols and aldehydes

                       with other oxygen function:

2912.41.0000              Vanillin (4-Hydroxy-3-methoxybenzaldehyde).......   kg

2912.42.0000              Ethylvanillin (3-Ethoxy-4-hydroxybenzaldehyde)...   kg

2912.49.0000              Other............................................   kg

2912.50.0000           Cyclic polymers of aldehydes........................   kg

2912.60.0000           Paraformaldehyde (Paraform).........................   kg

2913.00.0000        Halogenated, sulfonated, nitrated or nitrosated

                    derivatives of products of heading 2912................   kg

2914                Ketones and quinones, whether or not with

                    other oxygen function, and their halogenated,

                    sulfonated, nitrated or nitrosated derivatives:

                       Acyclic ketones without other oxygen function:

2914.11.0000              Acetone (Propanone)..............................   kg

2914.12.0000              Butanone (Methyl ethyl ketone)...................   kg

2914.13.0000              4-Methylpentan-2-one (Methyl isobutyl ketone)....   kg

2914.19.0000              Other............................................   kg

                       Cyclanic, cyclenic or cycloterpenic ketones without

                       other oxygen function:

2914.21.0000              Camphor (2-camphanone)...........................   kg

2914.22.1000              Cyclohexanone....................................   kg

2914.22.2000              Methylcyclohexanones.............................   kg

2914.23.0000              Ionones and methylionones........................   kg

2914.29.0000              Other............................................   kg

2914.30.0000           Aromatic ketones without other oxygen function......   kg

                       Ketone-alcohols and ketone-aldehydes:

2914.41.0000              4-Hydroxy-4-methylpentan-2-one (Diacetone

                          alcohol).........................................   kg

2914.49.0000              Other............................................   kg

2914.50.0000           Ketone-phenols and ketones with other oxygen

                       function............................................   kg

                       Quinones:

2914.61.0000              Anthraquinone....................................   kg

2914.69                   Other:

2914.69.1000                 Photographic chemicals........................   kg

2914.69.2000                 Drugs.........................................   kg

2914.69.5000                 Other.........................................   kg

2914.70.0000           Halogenated, sulfonated, nitrated or nitrosated

                       derivatives.........................................   kg

2915                Saturated acyclic monocarboxylic acids and their

                    anhydrides, halides, peroxides and peroxyacids; their

                    halogenated, sulfonated, nitrated or nitrosated

                    derivatives:

                       Formic acid, its salts and esters:

2915.11.0000              Formic acid (Methanoic acid).....................   kg

2915.12.0000              Salts of formic acid.............................   kg

2915.13.0000              Esters of formic acid............................   kg

                       Acetic acid and its salts; acetic anhydride:

2915.21.0000              Acetic acid (Ethanoic acid)......................   kg

2915.22.0000              Sodium acetate...................................   kg

2915.23.0000              Cobalt acetates..................................   kg

2915.24.0000              Acetic anhydride.................................   kg

2915.29.0000              Other............................................   kg

                       Esters of acetic acid:

2915.31.0000              Ethyl acetate....................................   kg

2915.32.0000              Vinyl acetate....................................   kg

2915.33.0000              N-butyl acetate..................................   kg

2915.34.0000              Isobutyl acetate.................................   kg

2915.35.0000              2-Ethoxyethyl acetate............................   kg

2915.39                   Other:

2915.39.1000                 Benzyl acetate................................   kg

2915.39.4510                 N-Propyl acetate..............................   kg

2915.39.6000                 Other.........................................   kg

2915.40.0000           Mono-, di- or trichloracetic acids, their salts and

                       esters..............................................   kg

2915.50                Propionic acid, its salts and esters:

2915.50.1000              Propionic acid...................................   kg

2915.50.3000              Other............................................   kg

2915.60.0000           Butyric acid, valeric acid, their salts and esters..   kg

2915.70.0000           Palmitic acid, stearic acid, their salts and esters.   kg

2915.90.0000           Other...............................................   kg

2916                Unsaturated acyclic monocarboxylic acids, cyclic

                    monocarboxylic acids, their anhydrides, halides,

                    peroxides and peroxyacids; their halogenated,

                    sulfonated, nitrated or nitrosated derivatives:

                       Unsaturated acyclic monocarboxylic acids, their

                       anhydrides, halides, peroxides, peroxyacids and

                       their derivatives:

2916.11.0000              Acrylic acid and its salts.......................   kg

2916.12                   Esters of acrylic acid:

2916.12.5010                 Ethyl acrylate................................   kg

2916.12.5020                 Methyl acrylate...............................   kg

2916.12.5030                 Butyl acrylate................................   kg

2916.12.5040                 2-Ethyl-1-hexyl acrylate......................   kg

2916.12.6000                 Other.........................................   kg

2916.13.0000              Methacrylic acid and its salts...................   kg

2916.14                   Esters of methacrylic acid:

2916.14.0010                 Ethyl methacrylate............................   kg

2916.14.0020                 Methyl methacrylate...........................   kg

2916.14.0050                 Other.........................................   kg

2916.15                   Oleic, linoleic or linolenic acids, their salts

                          and esters:

2916.15.1000                 Oleic, linoleic or linolenic acids............   kg

2916.15.5000                 Other.........................................   kg

2916.19                   Other:

2916.19.1000                 Potassium sorbate.............................   kg

2916.19.2000                 Sorbic acid...................................   kg

2916.19.4000                 Other.........................................   kg

2916.20.0000           Cyclanic, cyclenic or cycloterpenic

                       monocarboxylic acids, their anhydrides, halides,

                       peroxides, peroxyacids and their derivatives........   kg

                       Aromatic monocarboxylic acids, their anhydrides,

                       halides, peroxides, peroxyacids and their

                       derivatives:

2916.31.0000              Benzoic acid, its salts and esters...............   kg

2916.32                   Benzoyl peroxide and benzoyl chloride:

2916.32.1000                 Benzoyl peroxide..............................   kg

2916.32.2000                 Benzoyl chloride..............................   kg

2916.33.0000              Phenylacetic (Alpha-toluic) acid, its salts and

                          esters...........................................   kg

2916.39.0000              Other............................................   kg

2917                Polycarboxylic acids, their anhydrides, halides,

                    peroxides and peroxyacids; their halogenated,

                    sulfonated, nitrated or nitrosated derivatives:

                       Acyclic polycarboxylic acids, their anhydrides,

                       halides, peroxides, peroxyacids and their

                       derivatives:

2917.11.0000              Oxalic acid, its salts and esters................   kg

2917.12                   Adipic acid, its salts and esters:

2917.12.1000                 Adipic acid...................................   kg

                             Other:

2917.12.2000                    Plasticizers...............................   kg

2917.12.5000                    Other......................................   kg

2917.13.0000              Azelaic acid, sebacic acid, their salts and

                          esters...........................................   kg

2917.14.0000              Maleic anhydride.................................   kg

2917.19                   Other:

2917.19.1000                 Ferrous (Iron II) fumarate....................   kg

2917.19.1600                 Fumaric acid (Trans-butenedioic acid).........   kg

2917.19.2300                 Maleic acid (Cis-butenedioic acid)............   kg

                             Other:

2917.19.4500                    Derived in whole or in part from aromatic

                                hydrocarbons...............................   kg

                                Other:

2917.19.5020                       Plasticizers............................   kg

2917.19.5080                       Other...................................   kg

2917.20.0000           Cyclanic, cyclenic or cycloterpenic polycarboxylic

                       acids, their anhydrides, halides, peroxides,

                       peroxyacids and their derivatives...................   kg

                       Aromatic polycarboxylic acids, their anhydrides,

                       halides, peroxides, peroxyacids and their

                       derivatives:

2917.31.0000              Dibutyl orthophthalates..........................   kg

2917.32.0000              Dioctyl orthophthalates..........................   kg

2917.33                   Dinonyl or didecyl orthophthalates:

2917.33.0010                 Diisodecyl orthophthalate ....................   kg

2917.33.0050                 Other.........................................   kg

2917.34.0000              Other esters of orthophthalic acid...............   kg

2917.35.0000              Phthalic anhydride...............................   kg

2917.36.0000              Terephthalic acid (Para-phthalic acid) and its

                          salts............................................   kg

2917.37.0000              Dimethyl terephthalate...........................   kg

                          Other:

2917.39.1500                 Isophthalic acid (Meta-phthalic acid).........   kg

                             Other:

2917.39.2000                    Plasticizers...............................   kg

2917.39.4000                    Other......................................   kg

2918                Carboxylic acids with additional oxygen function and

                    their anhydrides, halides, peroxides and peroxyacids;

                    their halogenated, sulfonated, nitrated or nitrosated

                    derivatives:

                       Carboxylic acids with alcohol function but without

                       other oxygen function, their anhydrides, halides,

                       peroxides, peroxyacids and their derivatives:

2918.11.0000              Lactic acid, its salts and esters................   kg

2918.12.0000              Tartaric acid (Dihydroxysuccinic acid)...........   kg

2918.13.0000              Salts and esters of tartaric acid................   kg

2918.14.0000              Citric acid (2-hydroxy-1,2,3-propanetricarboxylic

                          acid)............................................   kg

2918.15.0000              Salts and esters of citric acid..................   kg

2918.16.0000              Gluconic acid, its salts and esters..............   kg

2918.17.0000              Phenylglycolic acid (Mandelic acid), its salts

                          and esters.......................................   kg

2918.19.0000              Other............................................   kg

                       Carboxylic acids with phenol function but without

                       other oxygen function, their anhydrides, halides,

                       peroxides, peroxyacids and their derivatives:

2918.21                   Salicylic acid and its salts:

2918.21.1000                 Suitable for medicinal use....................   kg

2918.21.5000                 Other.........................................   kg

2918.22.0000              o-Acetylsalicylic acid (Aspirin), its salts and

                          esters...........................................   kg

2918.23.0000              Other esters of salicylic acid and their salts...   kg

2918.29.0000              Other............................................   kg

2918.30.0000           Carboxylic acids with aldehyde or ketone function

                       but without other oxygen function, their anhydrides,

                       halides, peroxides, peroxyacids and their

                       derivatives.........................................   kg

2918.90                Other:

2918.90.2010              2,4-Dichlorophenoxyacetic acid (2,4-D), its salts

                          and esters.......................................   kg

2918.90.6000              Other............................................   kg

2919.00             Phosphoric esters and their salts, including

                    lactophosphates; their halogenated, sulfonated,

                    nitrated, or nitrosated derivatives:

                       Aromatic:

2919.00.1000              Plasticizers.....................................   kg

2919.00.3000              Other............................................   kg

2919.00.5000           Other...............................................   kg

2920                Esters of other inorganic acids (excluding esters of

                    hydrogen halides) and their salts; their halogenated,

                    sulfonated, nitrated or nitrosated derivatives:

2920.10.0000           Thiophosphoric esters (phosphoro-thioates) and

                       their salts; their halogenated, sulfonated, nitrated

                       or nitrosated derivatives...........................   kg

2920.90.0000           Other...............................................   kg

2921                Amine-function compounds:

                       Acyclic monoamines and their derivatives; salts

                       thereof:

2921.11.0000              Methylamine (Aminomethane), di- or trimethylamine

                          and their salts..................................   kg

2921.12.0000              Diethylamine and its salts.......................   kg

2921.19                   Other:

2921.19.1000                 Mono and triethylamines; mono-, di- and tri

                             (propyl-, and butyl-) monoamines; salts of any

                             of the foregoing..............................   kg

2921.19.5000                 Other.........................................   kg

                       Acyclic polyamines and their derivatives; salts

                       thereof:

2921.21.0000              Ethylenediamine (1,2,-diaminoethane) and its

                          salts............................................   kg

2921.22.0000              Hexamethylenediamine (1,6-diaminohexane) and its

                          salts............................................   kg

2921.29                   Other:

2921.29.0010                 Tetraethylenepentamine........................   kg

2921.29.0020                 Triethylenetetramine..........................   kg

2921.29.0030                 Diethylenetriamine............................   kg

2921.29.0055                 Other.........................................   kg

2921.30.0000           Cyclanic, cyclenic or cycloterpenic mono- or

                       polyamines, and their derivatives; salts thereof....   kg

                       Aromatic monoamines and their derivatives; salts

                       thereof:

2921.41.0000              Aniline (Aminobenzene) and its salts.............   kg

2921.42.0000              Aniline derivatives and their salts..............   kg

2921.43.0000              Toluidines (Aminotoluenes) and their derivatives;

                          salts thereof....................................   kg

2921.44.0000              Diphenylamine and its derivatives; salts thereof.   kg

2921.45.0000              1-Naphthylamine (alpha-Naphthylamine),

                          2-Naphthylamine (beta-Naphthylamine) and their

                          derivatives; salts thereof.......................   kg

2921.49.0000              Other............................................   kg

                       Aromatic polyamines and their derivatives; salts

                       thereof:

2921.51.0000              o-, m-, p-Phenylenediamine, diaminotoluenes, and

                          their derivatives; salts thereof.................   kg

2921.59.0000              Other............................................   kg

2922                Oxygen-function amino-compounds:

                       Amino-alcohols, their ethers and esters, other than

                       those containing more than one kind of oxygen

                       function; salts thereof:

2922.11.0000              Monoethanolamine (2-aminoethanol; 2-hydroxy-

                          ethylamine) and its salts........................   kg

2922.12.0000              Diethanolamine (Di(2-hydroxyethyl)-amine) and

                          its salts........................................   kg

2922.13.0000              Triethanolamine (Tri(2-hydroxyethyl-amine) and

                          its salts........................................   kg

2922.19                   Other:

2922.19.1800                 Aromatic drugs................................   kg

2922.19.6000                 Other.........................................   kg

                       Amino-naphthols and other amino-phenols, their

                       ethers and esters, other than those containing more

                       than one kind of oxygen function; salts thereof:

2922.21.0000              Aminohydroxynaphthalenesulfonic acids and their

                          salts............................................   kg

2922.22.0000              Anisidines (Methoxyanilines; aminoanisoles),

                          dianisidines (3-3'-dimethoxybenzidines),

                          phenetidines (Aminophenetoles), and their salts..   kg

2922.29.0000              Other............................................   kg

2922.30.0000           Amino-aldehydes, amino-ketones and amino-quinones,

                       other than those containing more than one kind of

                       oxygen function; salts thereof......................   kg

                       Amino-acids and their esters, other than those

                       containing more than one kind of oxygen function;

2922.41.0000              Lysine and its esters; salts thereof.............   kg

2922.42.0000              Glutamic acid and its salts......................   kg

2922.49                   Other:

                             Aromatic:

2922.49.1000                    m-Aminobenzoic acid, technical;

                                p-Aminobenzoic acid (PABA); 3,5-Diamino-

                                benzoic acid; 2-Ethylamino-5-sulfobenzoic

                                acid; 3-(N-Ethylanilino) propionic acid,

                                methyl ester; Methyl anthranilate; and

                                L-Phenylalanine ...........................   kg

                                Other:

2922.49.2000                       Drugs...................................   kg

2922.49.3800                       Other...................................   kg

2922.49.6000                 Other.........................................   kg

2922.50                Amino-alcohol-phenols, amino-acid-phenols and

                       other amino compounds with oxygen function:

2922.50.4500              Aromatic.........................................   kg

2922.50.5000              Other............................................   kg

2923                Quaternary ammonium salts and hydroxides; lecithins

                    and other phosphoaminolipids:

2923.10.0000           Choline and its salts...............................   kg

2923.20.0000           Lecithins and other phosphoaminolipids..............   kg

2923.90.0000           Other...............................................   kg

2924                Carboxyamide-function compounds; amide function

                    compounds of carbonic acid:

2924.10.0000           Acyclic amides (including acyclic carbamates) and

                       their derivatives and salts thereof.................   kg

                       Cyclic amides (including cyclic carbamates) and

                       their derivatives; salts thereof:

2924.21.0000              Ureines and their derivatives; salts thereof.....   kg

2924.29                   Other:

2924.29.4800                 Aromatic......................................   kg

2924.29.5000                 Other.........................................   kg

2925                Carboxyimide-function compounds (including saccharin

                    and its salts) and imine-function compounds:

                       Imides and their derivatives; salts thereof:

2925.11.0000              Saccharin (O-benzosulfimide) and its salts.......   kg

2925.19.0000              Other............................................   kg

2925.20                Imines and their derivatives; salts thereof:

2925.20.4500              Aromatic.........................................   kg

2925.20.5000              Other............................................   kg

2926                Nitrile-function compounds:

2926.10.0000           Acrylonitrile (Propenenitrile; vinyl cyanide).......   kg

2926.20.0000           1-Cyanoguanidine (Dicyandiamide)....................   kg

2926.90.0000           Other...............................................   kg

2927.00.0000        Diazo-, azo- or azoxy-compounds........................   kg

2928.00             Organic derivatives of hydrazine or of hydroxylamine:

2928.00.1000           Methyl ethyl ketoxime...............................   kg

                       Other:

2928.00.2000              Aromatic.........................................   kg

                          Other:

2928.00.3000                 Drugs.........................................   kg

2928.00.5000                 Other.........................................   kg

2929                Compounds with other nitrogen function:

2929.10                Isocyanates:

2929.10.1000              Toluene diisocyanates (unmixed)..................   kg

2929.10.1500              Mixtures of 2,4- and 2,6- toluene diisocyanates..   kg

                          Other:

2929.10.5010                 Methylenedi-phenylene isocyanate (MDI)........   kg

2929.10.7000                 Other.........................................   kg

2929.90.0000           Other...............................................   kg

2930                Organo-sulfur compounds:

2930.10.0000           Dithiocarbonates (Xanthates)........................   kg

2930.20                Thiocarbamates and dithiocarbamates:

2930.20.1500              Pesticides.......................................   kg

2930.20.5500              Compounds chiefly used for rubber-processing.....   kg

2930.20.6000              Other............................................   kg

2930.30.0000           Thiuram mono-, di- or tetrasulfides.................   kg

2930.40.0000           Methionine (2-amino-4-(methylthio)butyric acid).....   kg

2930.90                Other:

                          Aromatic:

2930.90.1000                 Pesticides....................................   kg

2930.90.2000                 Other.........................................   kg

                          Other:

2930.90.3500                 Pesticides....................................   kg

                             Other:

                                Acids:

2930.90.4530                       Thioglycolic acid and mercaptocarboxylic

                                   acids...................................   kg

2930.90.4550                       Other...................................   kg

                                Other:

2930.90.5025                       Cysteine hydrochloride and isoctyl

                                   thioglycolate...........................   kg

2930.90.5060                       Other...................................   kg

2931.00             Other organo-inorganic compounds:

2931.00.1200           4,4'-Diphenyl-bis-phosphonous acid, di(2',2",4',4"-

                       di-tert-butyl)phenyl ester and sodium tetraphenyl-

                       boron...............................................   kg

2931.00.2200           Aromatic drugs......................................   kg

2931.00.2500           Aromatic pesticides.................................   kg

2931.00.6000           Other...............................................   kg

2932                Heterocyclic compounds with oxygen hetero-atom(s) only:

                       Compounds containing an unfused furan ring (whether

                       or not hydrogenated) in the structure:

2932.11.0000              Tetrahydrofuran..................................   kg

2932.12.0000              2-Furaldehyde (Furfuraldehyde)...................   kg

2932.13.0000              Furfuryl alcohol and tetrahydrofurfuryl alcohol..   kg

2932.19.0000              Other............................................   kg

                       Lactones:

2932.21.0000              Coumarin (Benzopyrone), methylcoumarins and

                          ethylcoumarins...................................   kg

2932.29                   Other lactones:

2932.29.1000                 Aromatic pesticides...........................   kg

2932.29.2000                 Aromatic drugs................................   kg

2932.29.6000                 Other.........................................   kg

2932.90                Other:

2932.90.2500              Aromatic pesticides..............................   kg

2932.90.3200              Benzofuran (Coumarone); and Dibenzofuran

                          (Diphenylene oxide)..............................   kg

2932.90.6000              Other............................................   kg

2933                Heterocyclic compounds with nitrogen hetero-atom(s)

                    only; nucleic acids and their salts:

                       Compounds containing an unfused pyrazole ring

                       (whether or not hydrogenated) in the structure:

2933.11.0000              Phenazone (Antipyrin) and its derivatives........   kg

2933.19                   Other:

2933.19.4300                 Aromatic or modified aromatic.................   kg

2933.19.6000                 Other.........................................   kg

                       Compounds containing an unfused imidazole ring

                       (whether or not hydrogenated) in the structure:

2933.21.0000              Hydantoin (Glycolylurea) and its derivatives.....   kg

2933.29.0000              Other............................................   kg

                       Compounds containing an unfused pyridine ring

                       (whether or not hydrogenated) in the structure:

2933.31.0000              Pyridine and its salts...........................   kg

2933.39.0000              Other............................................   kg

2933.40                Compounds containing a quinoline or isoquinoline

                       ring-system (whether or not hydrogenated), not

                       further fused:

2933.40.1300              Ethoxyquin (1,2-Dihydro-6-ethoxy-2,2,4-tri-

                          methylquinoline); 8-Methylquinoline and

                          Isoquinoline.....................................   kg

2933.40.2200              Drugs............................................   kg

2933.40.3000              Pesticides.......................................   kg

2933.40.6000              Other............................................   kg

                       Compounds containing a pyrimidine ring (whether or

                       not hydrogenated) or piperazine ring in the

                       structure; nucleic acids and their salts:

2933.51.0000              Malonylurea (Barbituric acid) and its

                          derivatives; salts thereof.......................   kg

2933.59                   Other:

2933.59.0500                 Pesticides....................................   kg

2933.59.2100                 Drugs.........................................   kg

2933.59.6000                 Other.........................................   kg

                       Compounds containing an unfused triazine ring

                       (whether or not hydrogenated) in the structure:

2933.61.0000              Melamine (Cyanurtriamide; 2,4,6-triamino sym-

                          triazine)........................................   kg

2933.69.0000              Other............................................   kg

                       Lactams:

2933.71.0000              6-Hexanelactam (epsilon-Caprolactam).............   kg

2933.79.0000              Other lactams....................................   kg

2933.90                Other:

                          Aromatic or modified aromatic:

2933.90.0500                 Acridine (10-Azaanthracene) and indole

                             (2,3-Benzopyrrole)............................   kg

2933.90.1000                 6-Bromo-5-methyl-1H-imidazo-(4,5-b)pyridine;

                             2-sec-Butyl-4-tert-butyl-6-(benzotriazol-2-yl)

                             phenol; 2-tert-Butyl-4-methyl-6-(5-chlorobenz-

                             otriazol-2-yl)phenol; Carbazole; 2,4-Di-tert-

                             butyl-6-(benzotriazol-2-yl)phenol; 2,4-Di-

                             tert-butyl-6-(5-chloro-benzotriazol-2-yl)

                             phenol; 2,3-Dichloro-6-quinoxalinecarbonyl

                             chloride; 1-Hydroxy-2-carbazolecarboxylic

                             acid; 2-Hydroxy-3-carbazolecarboxylic acid;

                             2-Hydroxy-3-carbazolecarboxylic acid, sodium

                             salt; Iminodibenzyl(10,11-dihydro-5H-dibenz

                             (b,f)azepine); Indoline; 3-Methylbenzo(f)quin-

                             oline; 2-Methylindoline; 2-Methylmercaptoben-

                             zimidazole; 1-Methyl-2-phenylindole; 1-Methyl

                             pyrazine; 2,4-Methylpyrazolic acid; 2-Phenyl-

                             benzimidazole; 2-Phenylindole; 3-Quinuclidi-

                             nol; Tetramethylpyrazine; 2,3,5-Triphenyl-

                             tetrazolium chloride; dl-Tryptophan; and

                             Vinylcarbazole monomer........................   kg

                             Other:

2933.90.1700                    Pesticides.................................   kg

2933.90.2500                    Photographic chemicals.....................   kg

                                Drugs:

2933.90.2600                       Antihistamines..........................   kg

                                   Anti-infective agents:

2933.90.4500                          Acriflavine; Acriflavine hydrochlor-

                                      ide; Carbadox; and Pyrazinamide .....   kg

2933.90.4600                          Other................................   kg

                                   Cardiovascular drugs:

2933.90.5100                          Hydralazine hydrochloride............   kg

2933.90.5300                          Other................................   kg

                                   Drugs primarily affecting the central

                                   nervous system:

2933.90.5500                          Analgesics, antipyretics and non-

                                      hormonal anti-inflammatory agents....   kg

                                   Drugs primarily affecting the central

                                   nervous system:

                                      Antidepressants, tranquilizers and

                                      other psychotherapeutic agents:

2933.90.5800                             Clozapine; Droperidol; and

                                         Imipramine hydrochloride..........   kg

2933.90.6100                             Other.............................   kg

2933.90.6500                          Anticonvulsants, hypnotics and

                                      sedatives ...........................   kg

2933.90.7000                          Other ...............................   kg

2933.90.7500                       Other ..................................   kg

2933.90.8200                    Other......................................   kg

2933.90.9700              Other............................................   kg

2934                Other heterocyclic compounds:

2934.10.0000           Compounds containing an unfused thiazole ring

                       (whether or not hydrogenated) in the structure......   kg

2934.20.0000           Compounds containing a benzothiazole ring-system

                       (whether or not hydrogenated), not further fused....   kg

2934.30                Compounds containing a phenothiazine ring-system

                       (whether or not hydrogenated), not further fused:

2934.30.1000              Butaperazine maleate; Chlorpromazine; Etymemazine

                          chlorhydrate; Fluphenazine decanoate; Fluphena-

                          zine enanthate; Mesoridazine besylate; Piper-

                          acetazine; Prochlorperazine maleate; Promazine

                          hydrochloride; Promethazine hydrochloride;

                          2-(Trifluoromethyl)phenothiazine; and

                          Trifluoperazine hydrochloride....................   kg

                          Other:

                             Drugs:

2934.30.2000                    Antidepressants, tranquilizers and other

                                psychotherapeutic agents...................   kg

2934.30.3000                    Other......................................   kg

2934.30.4500                 Other.........................................   kg

2934.90.0000           Other...............................................   kg

2935.00             Sulfonamides:

2935.00.4000           Drugs...............................................   kg

2935.00.6000           Other...............................................   kg

2936                Provitamins and vitamins, natural or reproduced by syn-

                    thesis (including natural concentrates), derivatives

                    thereof used primarily as vitamins, and intermixtures

                    of the foregoing, whether or not in any solvent:

2936.10.0000           Provitamins, unmixed................................   kg

                       Vitamins and their derivatives, unmixed:

2936.21.0000              Vitamins A (Carotene; retinol) and their deriva-

                          tives............................................   kg

2936.22.0000              Vitamin B1 (Thiamine) and its derivatives........   kg

2936.23.0000              Vitamin B2 (Riboflavin) and its derivatives......   kg

2936.24.0000              D or Dl-Pantothenic acid (Vitamin B3 or Vitamin

                          B5) and its derivatives..........................   kg

2936.25.0000              Vitamin B6 (Pyridoxine and related compounds

                          with vitamin B6 activity) and its derivatives....   kg

2936.26.0000              Vitamin B12 (Cyanocobalamin and related compunds

                          with Vitamin B12 activity) and its derivatives...   kg

2936.27.0000              Vitamin C (Ascorbic acid) and its derivatives....   kg

2936.28.0000              Vitamin E (Tocopherols and related compounds

                          with Vitamin E activity) and its derivatives.....   kg

2936.29                   Other vitamins and their derivatives:

2936.29.1000                 Folic Acid....................................   kg

2936.29.1500                 Niacin (Nicotinic acid; pyridine-3-carboxylic

                             acid) and niacinamide (nicotinamide; nicotinic

                             acid amide)...................................   kg

2936.29.4000                 Other.........................................   kg

2936.90.0000           Other, including natural concentrates...............   kg

2937.10.0000           Pituitary (anterior) or similar hormones, and their

                       derivatives.........................................   g

                       Adrenal cortical hormones and their derivatives:

2937.21.0000              Cortisone, hydrocortisone, prednisone

                          (Dehydrocortisone) and prednisolone

                          (Dehydrohydrocortisone)..........................   g

2937.22.0000              Halogenated derivatives of adrenal cortical

                          hormones.........................................   g

2937.29.0000              Other............................................   g

                       Other hormones and their derivatives; other

                       steroids used primarily as hormones:

2937.91.0000              Insulin and its salts............................   g

2937.92.0000              Estrogens and progestins.........................   g

2937.99.0000              Other............................................   g

2938                Glycosides, natural or reproduced by synthesis, and

                    their salts, ethers, esters and other derivatives:

2938.10.0000           Rutoside (Rutin) and its derivatives................   kg

2938.90.0000           Other...............................................   kg

2939                Vegetable alkaloids, natural or reproduced by

                    synthesis, and their salts, ethers, esters and other

                    derivatives:

2939.10.0000           Alkaloids of opium and their derivatives; salts

                       thereof.............................................   kg

                       Alkaloids of cinchona and their derivatives; salts

                       thereof:

2939.21.0000              Quinine and its salts............................   g

2939.29.0000              Other............................................   g

2939.30.0000           Caffeine (1,3,7-trimethyl-xanthine) and its salts...   kg

2939.40.0000           Ephedrines and their salts..........................   kg

2939.50.0000           Theophylline and aminophylline

                       (Theophylline-ethylenediamine) and their

                       derivatives; salts thereof..........................   kg

2939.60.0000           Alkaloids of rye ergot and their derivatives; salts

                       thereof.............................................   kg

2939.70.0000           Nicotine (Beta-pyridyl-alpha-N-methylpyrrolidine)

                       and its salts.......................................   kg

2939.90.0000           Other...............................................   kg

2940.00.0000        Sugars, chemically pure, other than sucrose, lactose,

                    maltose, glucose and fructose; sugar ethers and sugar

                    esters, and their salts, other than products of head-

                    ing 2937, 2938 or 2939.................................   kg

2941                Antibiotics:

2941.10                Penicillins and their derivatives with a

                       penicillanic acid structure; salts thereof:

2941.10.1000              Ampicillin (6-(D-alpha-aminophenyl-acetamido)-

                          penicillanic acid) and its salts.................   kg

2941.10.2000              Penicillin G salts...............................   kg

2941.10.6000              Other............................................   kg

2941.20.0000           Streptomycins and their derivatives; salts thereof..   g

2941.30.0000           Tetracyclines and their derivatives; salts thereof..   g

2941.40.0000           Chloramphenicol (D(-)-threo-1-(para-nitrophenyl-2-

                       dichloroacetamido-1,3-propandiol) and its deriva-

                       tives, salts thereof................................   kg

2941.50.0000           Erythromycin and its derivatives, salts thereof.....   g

2941.90                Other:

2941.90.1010              Aminoglycoside antibiotics.......................   kg

2941.90.6000              Other............................................   kg

2942.00.0000        Other organic compounds................................   kg

30

3001                Glands and other organs for organo-therapeutic uses,

                    dried, whether or not powdered; extracts of glands or

                    other organs or of their secretions for organo-thera-

                    peutic uses; heparin and its salts; other human or ani-

                    mal substances prepared for therapeutic or prophylactic

                    uses, not elsewhere specified or included:

3001.10.0000           Glands and other organs, dried, whether or not

                       powdered............................................   kg

3001.20.0000           Extracts of glands or other organs or of their

                       secretions..........................................   kg

3001.90.0000           Other...............................................   kg

3002                Human blood; animal blood prepared for therapeutic,

                    prophylactic or diagnostic uses; antisera and other

                    blood fractions; vaccines, toxins, cultures of micro-

                    organisms (excluding yeasts) and similar

                    products:

3002.10                Antisera and other blood fractions:

3002.10.0010              Human blood plasma...............................   kg

3002.10.0020              Normal human blood sera, whether or not freeze-

                          dried............................................   kg

3002.10.0030              Human immune blood sera..........................   kg

                          Other:

3002.10.0040                 Fetal bovine serum (FBS)......................   kg

3002.10.0060                 Other.........................................   kg

3002.20.0000           Vaccines for human medicine.........................   kg

                       Vaccines for veterinary medicine:

3002.31.0000              Vaccines against foot and mouth disease..........   kg

3002.39.0000              Other............................................   kg

3002.90                Other:

3002.90.1000              Ferments.........................................   kg

3002.90.5010              Whole human blood................................   kg

3002.90.5020              Antiallergenic preparations......................   kg

3002.90.5050              Other............................................   kg

3003                Medicaments (excluding goods of heading 3002, 3005 or

                    3006) consisting of two or more constituents which have

                    been mixed together for therapeutic or prophylactic

                    uses, not put up in measured doses or in forms or

                    packings for retail sale:

3003.10.0000           Containing penicillins or derivatives thereof, with

                       a penicillanic acid structure, or streptomycins or

                       their derivatives...................................   kg

3003.20.0000           Containing other antibiotics........................   kg

                       Containing hormones or other products of heading

                       2937 but not containing antibiotics:

3003.31.0000              Containing insulin...............................   kg

3003.39.0000              Other............................................   X

3003.40.0000           Containing alkaloids or derivatives thereof but not

                       containing hormones or other products of heading

                       2937, or antibiotics................................   kg

3003.90.0000           Other...............................................   kg

3004                Medicaments (excluding goods of heading 3002, 3005 or

                    3006) consisting of mixed or unmixed products for

                    therapeutic or prophylactic uses, put up in measured

                    doses or in forms or packings for retail sale:

3004.10                Containing penicillins or derivatives thereof, with

                       a penicillanic acid structure, or streptomycins or

                       their derivatives:

                          Containing penicillin G salts:

3004.10.1010                 For veterinary use............................   kg

                             Other:

3004.10.1020                    Singles....................................   kg

3004.10.1045                    Combination antibiotics....................   kg

                          Other:

3004.10.5010                 For veterinary use............................   kg

                             Other:

3004.10.5045                    Combination antibiotics....................   kg

3004.10.5060                    Other......................................   kg

3004.20                Containing other antibiotics:

3004.20.0010              For veterinary use...............................   kg

                          Other:

3004.20.0020                 Erythromycin, singles or in combination with

                             other antibiotics.............................   kg

3004.20.0030                 Tetracycline, singles or in combination with

                             other antibiotics.............................   kg

3004.20.0060                 Other.........................................   kg

                       Containing hormones or other products of heading

                       2937 but not containing antibiotics:

3004.31.0000              Containing insulin...............................   kg

3004.32.0000              Containing adrenal cortical hormones.............   kg

3004.39                   Other:

3004.39.0010                 For veterinary use............................   kg

3004.39.0050                 Other.........................................   kg

3004.40                Containing alkaloids or derivatives thereof but not

                       containing hormones, other products of heading 2937,

                       or antibiotics:

3004.40.0005              For veterinary use...............................   kg

                          Other:

3004.40.0010                 Cardiovascular medicaments....................   kg

                             Medicaments primarily affecting the central

                             nervous system:

3004.40.0020                    Anticonvulsants, hypnotics, and sedatives..   kg

3004.40.0030                    Antidepressants, tranquilizers, and other

                                psychotherapeutic agents...................   kg

3004.40.0040                    Other......................................   kg

3004.40.0050                 Dermatological agents and local anesthetics...   kg

3004.40.0060                 Medicaments primarily affecting the eyes,

                             ears or respiratory system....................   kg

3004.40.0070                 Other.........................................   kg

3004.50                Other medicaments containing vitamins or other

                       products of heading 2936:

3004.50.4500              Containing vitamins synthesized wholly or in part

                          from aromatic or modified aromatic industrial

                          organic compounds................................   kg

                          Other:

3004.50.5005                 For veterinary use............................   kg

                             Other:

                                Single vitamins:

3004.50.5010                       Combined with minerals or other nut-

                                   rients..................................   kg

3004.50.5020                       Other...................................   kg

                                Multiple vitamins:

3004.50.5030                       Combined with minerals or other

                                   nutrients...............................   kg

3004.50.5040                       Other...................................   kg

3004.90                Other:

3004.90.1000              Containing antigens or hyaluronic acid or its

                          sodium salt......................................   kg

3004.90.3000              Cough drops......................................   kg

                          Other:

3004.90.6003                 For veterinary use............................   kg

                             Other:

                                Anti-infective medicaments:

3004.90.6005                       Sulfonamides............................   kg

3004.90.6010                       Other...................................   kg

3004.90.6015                    Antineoplastic and immunosuppressive

                                medicaments................................   kg

3004.90.6020                    Cardiovascular medicaments.................   kg

                                Medicaments primarily affecting the central

                                nervous system:

3004.90.6025                       Analgesics, antipyretics, and non-

                                   hormonal anti-inflammatory agents.......   kg

3004.90.6030                       Anticonvulsants, hypnotics, and

                                   sedatives...............................   kg

3004.90.6035                       Antidepressants, tranquilizers, and

                                   other psychotherapeutic agents..........   kg

3004.90.6040                       Other...................................   kg

3004.90.6045                    Dermatological agents and local

                                anesthetics................................   kg

                                Medicaments primarily affecting the

                                digestive system:

3004.90.6050                       Laxatives...............................   kg

3004.90.6055                       Antacids................................   kg

3004.90.6060                       Other...................................   kg

                                Medicaments primarily affecting electro-

                                lytic, caloric, or water balance:

3004.90.6065                       Diuretics...............................   kg

3004.90.6070                       Other...................................   kg

                                Medicaments primarily affecting the eyes,

                                ears or respiratory system:

3004.90.6075                       Cough and cold preparations.............   kg

                                   Other:

3004.90.6080                          Antihistamines.......................   kg

3004.90.6085                          Other................................   kg

3004.90.6090                    Other......................................   kg

3005                Wadding, gauze, bandages and similar articles (for

                    example, dressings, adhesive plasters, poultices),

                    impregnated or coated with pharmaceutical substances

                    or put up in forms or packings for retail sale for

                    medical, surgical, dental or veterinary purposes:

3005.10.0000           Adhesive dressings and other articles having an

                       adhesive layer......................................   kg

3005.90.0000           Other...............................................   kg

3006                Pharmaceutical goods specified in note 3 to this

                    chapter:

3006.10.0000           Sterile surgical catgut, similar sterile suture

                       materials and sterile tissue adhesives for surgical

                       wound closure; sterile laminaria and sterile

                       laminaria tents; sterile absorbable surgical or

                       dental haemostatics.................................   kg

3006.20.0000           Blood-grouping reagents.............................   kg

3006.30.0000           Opacifying preparations for X-ray examinations;

                       diagnostic reagents designed to be administered to

                       the patient.........................................   kg

3006.40.0000           Dental cements and other dental fillings; bone

                       reconstruction cements..............................   kg

3006.50.0000           First-aid boxes and kits............................   kg

3006.60.0000           Chemical contraceptive preparations based on

                       hormones or spermicides.............................   kg

31

3101.00.0000        Animal or vegetable fertilizers, whether or not mixed

                    together or chemically treated; fertilizers produced

                    by the mixing or chemical treatment of animal or

                    vegetable products.....................................   t

3102                Mineral or chemical fertilizers, nitrogenous:

3102.10.0000           Urea, whether or not in aqueous solution............   t

                       Ammonium sulfate; double salts and mixtures of

                       ammonium sulfate and ammonium nitrate:

3102.21.0000              Ammonium sulfate.................................   t

3102.29.0000              Other............................................   t

3102.30.0000           Ammonium nitrate, whether or not in aqueous solution   t

3102.40.0000           Mixtures of ammonium nitrate with calcium carbonate

                       or other inorganic nonfertilizing substances.......    t

3102.50.0000           Sodium nitrate......................................   t

3102.60.0000           Double salts and mixtures of calcium nitrate and

                       ammonium nitrate....................................   t

3102.70.0000           Calcium cyanamide...................................   t

3102.80.0000           Mixtures of urea and ammonium nitrate in aqueous or

                       ammoniacal solution.................................   t

3102.90.0000           Other, including mixtures not specified in the

                       foregoing subheadings...............................   t

3103                Mineral or chemical fertilizers, phosphatic:

3103.10                Superphosphates:

3103.10.0010              Normal and enriched superphosphates, less than

                          40 percent available phosphorus pentoxide

                          (P205) equivalent................................   t

3103.10.0020              Concentrated superphosphates, 40 percent or more

                          available phosphorus pentoxide (P2O5) equivalent.   t

3103.20.0000           Basic slag..........................................   t

3103.90.0000           Other...............................................   t

3104                Mineral or chemical fertilizers, potassic:

3104.10.0000           Carnallite, sylvite, and other crude natural

                       potassium salts.....................................   t

3104.20.0000           Potassium chloride..................................   t

3104.30.0000           Potassium sulfate...................................   t

3104.90.0000           Other...............................................   t

3105                Mineral or chemical fertilizers containing two or

                    three of the fertilizing elements nitrogen, phosphorus

                    and potassium; other fertilizers; goods of this

                    chapter in tablets or similar forms or in packages of

                    a gross weight not exceeding 10 kg (22 lbs.):

3105.10.0000           Products of this chapter in tablets or similar

                       forms or in packages of a gross weight not

                       exceeding 10 kg (22 lbs.)...........................   kg

3105.20.0000           Mineral or chemical fertilizers containing the

                       three fertilizing elements nitrogen, phosphorus and

                       potassium...........................................   t

3105.30.0000           Diammonium hydrogenorthophosphate (diammonium

                       phosphate)..........................................   t

3105.40.0000           Ammonium dihydrogenorthophosphate (monoammonium

                       phosphate) and mixtures thereof with diammonium

                       hydrogenorthophosphate (diammonium phosphate).......   t

                       Other mineral or chemical fertilizers containing

                       the two fertilizing elements nitrogen and

                       phosphorus:

3105.51.0000              Containing nitrates and phosphates...............   t

3105.59.0000              Other............................................   t

3105.60.0000           Mineral or chemical fertilizers containing the

                       two fertilizing elements phosphorus and

                       potassium...........................................   t

3105.90.0000           Other...............................................   t

32

3201                Tanning extracts of vegetable origin; tannins and

                    their salts, ethers, esters and other derivatives:

3201.10.0000           Quebracho extract...................................   kg

3201.20.0000           Wattle extract......................................   kg

3201.30.0000           Oak or chestnut extract.............................   kg

3201.90.0000           Other...............................................   kg

3202                Synthetic organic tanning substances; inorganic

                    tanning substances; tanning preparations, whether or

                    not containing natural tanning substances; enzymatic

                    preparations for pre-tanning:

3202.10.0000           Synthetic organic tanning substances................   kg

3202.90.0000           Other...............................................   kg

3203.00.0000        Coloring matter of vegetable or animal origin

                    (including dyeing extracts but excluding animal

                    black), whether or not chemically defined;

                    preparations as specified in Note 3 to this chapter

                    based on coloring matter of vegetable or animal

                    origin ................................................   kg

3204                Synthetic organic coloring matter, whether or not

                    chemically defined; preparations as specified in

                    Note 3 to this chapter based on synthetic organic

                    coloring matter; synthetic organic products of a kind

                    used as fluorescent brightening agents or as lumino-

                    phores, whether or not chemically defined:

                       Synthetic organic coloring matter and preparations

                       based thereon as specified in note 3 to this

                       chapter:

3204.11.0000              Disperse dyes and preparations based thereon.....   kg

3204.12.0000              Acid dyes, whether or not premetallized, and

                          preparations based thereon; mordant dyes and

                          preparations based thereon.......................   kg

3204.13.0000              Basic dyes and preparations based thereon........   kg

3204.14.0000              Direct dyes and preparations based thereon.......   kg

3204.15.0000              Vat dyes (including those usable in that state

                          as pigments) and preparations based thereon......   kg

3204.16.0000              Reactive dyes and preparations based thereon.....   kg

3204.17.0000              Pigments and preparations based thereon..........   kg

3204.19                   Other, including mixtures of coloring matter of

                          two or more of the subheadings 3204.11 to

                          3204.19:

3204.19.2000                 Solvent dyes and preparations based thereon...   kg

3204.19.6000                 Other.........................................   kg

3204.20.0000           Synthetic organic products of a kind used as

                       fluorescent brightening agents......................   kg

3204.90.0000           Other...............................................   kg

3205                Color lakes; preparations as specified in Note 3 to

                    this chapter based on color lakes:

3205.00.0010           Yellow..............................................   kg

3205.00.0020           Red.................................................   kg

3205.00.0030           Violet..............................................   kg

3205.00.0040           Blue................................................   kg

3205.00.0050           Other...............................................   kg

3206                Other coloring matter; preparations as specified in

                    note 3 to this chapter, other than those of heading

                    3203, 3204 or 3205; inorganic products of a kind used

                    as luminophores, whether or not chemically defined:

3206.10.0000           Pigments and preparations based on titanium dioxide.   kg

3206.20.0000           Pigments and preparations based on chromium

                       compounds...........................................   kg

3206.30.0000           Pigments and preparations based on cadmium compounds   kg

                       Other coloring matter and other preparations:

3206.41.0000              Ultramarine and preparations based thereon.......   kg

3206.42.0000              Lithopone and other pigments and preparations

                          based on zinc sulfide............................   kg

3206.43.0000              Pigments and preparations based on

                          hexacyanoferrates (ferrocyanides and

                          ferricyanides)...................................   kg

3206.49                   Other:

3206.49.2000                 Preparations based on iron oxides.............   kg

3206.49.6000                 Other.........................................   kg

3206.50.0000           Inorganic products of a kind used as luminophores...   kg

3207                Prepared pigments, prepared opacifiers and prepared

                    colors, vitrifiable enamels and glazes, engobes

                    (slips), liquid lustres and similar preparations, of a

                    kind used in the ceramic, enamelling or glass

                    industry; glass frit and other glass, in the form of

                    powder, granules or flakes:

3207.10.0000           Prepared pigments, prepared opacifiers, prepared

                       colors and similar preparations.....................   kg

3207.20.0000           Vitrifiable enamels and glazes, engobes (slips) and

                       similar preparations................................   kg

3207.30.0000           Liquid lustres and similar preparations.............   kg

3207.40.0000           Glass frit and other glass, in the form of powder,

                       granules or flakes..................................   kg

3208                Paints and varnishes (including enamels and lacquers)

                    based on synthetic polymers or chemically modified

                    natural polymers, dispersed or dissolved in a

                    nonaqueous medium; solutions as defined in note 4 to

                    this chapter:

3208.10.0000           Based on polyesters.................................   liters

                                                                              kg

3208.20.0000           Based on acrylic or vinyl polymers..................   liters

                                                                              kg

3208.90.0000           Other...............................................   liters

                                                                              kg

3209                Paints and varnishes (including enamels and lacquers)

                    based on synthetic polymers or chemically modified

                    natural polymers, dispersed or dissolved in an aqueous

                    medium:

3209.10.0000           Based on acrylic or vinyl polymers..................   liters

                                                                              kg

3209.90.0000           Other...............................................   liters

                                                                              kg

3210.00.0000        Other paints and varnishes (including enamels,

                    lacquers and distempers); prepared water pigments of a

                    kind used for finishing leather........................   liters

                                                                              kg

3211.00.0000        Prepared driers........................................   kg

3212                Pigments (including metallic powders and flakes)

                    dispersed in nonaqueous media, in liquid or paste

                    form, of a kind used in the manufacture of paints

                    (including enamels); stamping foils; dyes and other

                    coloring matter put up in forms or packings for retail

                    sale:

3212.10.0000           Stamping foils......................................   m2

3212.90                Other:

3212.90.0010              Metallic aluminum pigments.......................   kg

3212.90.0050              Other............................................   kg

3213                Artists', students' or signboard painters' colors,

                    modifying tints, amusement colors and the like, in

                    tablets, tubes, jars, bottles, pans or in similar form

                    or packings:

3213.10.0000           Colors in sets......................................   X

3213.90.0000           Other...............................................   Pcs.

3214                Glaziers putty, grafting putty, resin cements,

                    caulking compounds and other mastics; painters'

                    fillings; nonrefractory surfacing preparations for

                    facades, indoor walls, floors, ceilings or the like:

3214.10                Mastics; painters' fillings:

                          Mastics:

3214.10.0010                 Caulking compounds............................   kg

3214.10.0020                 Other.........................................   kg

3214.10.0090              Painters' fillings...............................   kg

3214.90                Other:

3214.90.1000              Based on rubber..................................   kg

3214.90.5000              Other............................................   kg

3215                Printing ink, writing or drawing ink and other inks,

                    whether or not concentrated or solid:

                       Printing ink:

3215.11                   Black:

3215.11.0010                 News..........................................   kg

                             Other:

3215.11.0020                    Flexographic...............................   kg

3215.11.0030                    Gravure....................................   kg

3215.11.0040                    Letterpress................................   kg

3215.11.0050                    Lithographic and offset....................   kg

3215.11.0060                    Other .....................................   kg

3215.19                   Other:

3215.19.0010                 News..........................................   kg

                             Other:

3215.19.0020                    Flexographic...............................   kg

3215.19.0030                    Gravure....................................   kg

3215.19.0040                    Letterpress................................   kg

3215.19.0050                    Lithographic and offset....................   kg

3215.19.0060                    Other......................................   kg

3215.90                Other:

3215.90.1000              Drawing ink......................................   kg

3215.90.5000              Other ...........................................   kg

33

3301                Essential oils (terpeneless or not), including

                    concretes and absolutes; resinoids; concentrates of

                    essential oils in fats, in fixed oils, in waxes or the

                    like, obtained by enfleurage or maceration; terpenic

                    by-products of the deterpenation of essential oils;

                    aqueous distillates and aqueous solutions of essential

                    oils:

                       Essential oils of citrus fruit:

3301.11.0000              Of bergamot......................................   kg

3301.12.0000              Of orange........................................   kg

3301.13.0000              Of lemon.........................................   kg

3301.14.0000              Of lime..........................................   kg

3301.19.0000              Other............................................   kg

                       Essential oils other than those of citrus fruit:

3301.21.0000              Of geranium......................................   kg

3301.22.0000              Of jasmin........................................   kg

3301.23.0000              Of lavender or of lavandin.......................   kg

3301.24.0000              Of peppermint (mentha piperita)..................   kg

3301.25                   Of other mints:

3301.25.0020                 Of spearmint .................................   kg

3301.25.0060                 Other.........................................   kg

3301.26.0000              Of vetiver.......................................   kg

3301.29                   Other:

3301.29.5045                 Cedarwood oil, clove oil, and nutmeg oil......   kg

3301.29.6000                 Other.........................................   kg

3301.30.0000           Resinoids...........................................   kg

3301.90.1000           Extracted oleoresins................................   kg

3301.90.5000           Other...............................................   kg

3302                Mixtures of odoriferous substances and mixtures

                    (including alcoholic solutions) with a basis of one or

                    more of these substances, of a kind used as raw

                    materials in industry:

3302.10.0000           Of a kind used in the food or drink industries......   kg

3302.90                Other:

3302.90.0010              Perfume oil mixtures and blends, consisting of

                          products ready for use as finished perfume

                          bases............................................   kg

3302.90.0050              Other............................................   kg

3303.00.0000        Perfumes and toilet waters.............................   kg

3304                Beauty or make-up preparations and preparations for

                    the care of the skin (other than medicaments),

                    including sunscreen or sun tan preparations; manicure

                    or pedicure preparations:

3304.10.0000           Lip make-up preparations............................   X

3304.20.0000           Eye make-up preparations............................   X

3304.30.0000           Manicure or pedicure preparations...................   X

                       Other:

3304.91                   Powders, whether or not compressed;

3304.91.0010                 Rouges........................................   X

3304.91.0050                 Other.........................................   X

3304.99.0000              Other............................................   X

3305                Preparations for use on the hair:

3305.10.0000           Shampoos............................................   X

3305.20.0000           Preparations for permanent waving or straightening..   X

3305.30.0000           Hair lacquers.......................................   kg

3305.90.0000           Other...............................................   kg

3306                Preparations for oral or dental hygiene, including

                    denture fixative pastes and powders:

3306.10.0000           Dentifrices.........................................   X

3306.90.0000           Other...............................................   kg

3307                Pre-shave, shaving or after-shave preparations,

                    personal deodorants, bath preparations, depilatories

                    and other perfumery, cosmetic or toilet preparations,

                    not elsewhere specified or included; prepared room deo-

                    dorizers, whether or not perfumed or having disinfec-

                    tant properties:

3307.10.0000           Pre-shave, shaving or after-shave preparations......   X

3307.20.0000           Personal deodorants and antiperspirants.............   X

3307.30.0000           Perfumed bath salts and other bath preparations.....   kg

                       Preparations for perfuming or deodorizing rooms,

                       including odoriferous preparations used during

                       religious rites:

3307.41.0000              "Agarbatti" and other odoriferous preparations

                          which operate by burning.........................   X

3307.49.0000              Other............................................   kg

3307.90.0000           Other...............................................   X

34

3401                Soap; organic surface-active products and preparations

                    for use as soap, in the form of bars, cakes, molded

                    pieces or shapes, whether or not containing soap;

                    paper, wadding, felt and nonwovens, impregnated, coated

                    or covered with soap or detergent:

                       Soap and organic surface-active products and

                       preparations, in the form of bars, cakes, molded

                       pieces or shapes, and paper, wadding, felt and

                       nonwovens, impregnated, coated or covered with soap

                       or detergent:

3401.11.0000              For toilet use (including medicated products)....   kg

3401.19.0000              Other............................................   kg

3401.20.0000           Soap in other forms.................................   kg

3402                Organic surface-active agents (other than soap);

                    surface-active preparations, washing preparations

                    (including auxiliary washing preparations) and

                    cleaning preparations, whether or not containing soap,

                    other than those of heading 3401:

                       Organic surface-active agents, whether or not put

                       up for retail sale:

3402.11.0000              Anionic..........................................   kg

3402.12.0000              Cationic.........................................   kg

3402.13.0000              Nonionic.........................................   kg

3402.19                   Other:

3402.19.1000                 Aromatic or modified aromatic.................   kg

3402.19.5000                 Other.........................................   kg

3402.20                Preparations put up for retail sale:

3402.20.1000              Containing any aromatic or modified aromatic

                          surface-active agent.............................   kg

3402.20.5000              Other............................................   kg

3402.90                Other:

3402.90.1000              Synthetic detergents.............................   kg

                          Other:

3402.90.3000                 Containing any aromatic or modified aromatic

                             surface-active agent..........................   kg

                             Other:

3402.90.5010                    Washing preparations.......................   kg

3402.90.5030                    Cleaning preparations......................   kg

3402.90.5050                    Other......................................   kg

3403                Lubricating preparations (including cutting-oil prepa-

                    rations, bolt or nut release preparations, antirust or

                    anticorrosion preparations and mold release prepara-

                    tions, based on lubricants) and preparations of a kind

                    used for the oil or grease treatment of textile mate-

                    rials, leather, furskins or other materials, but exclu-

                    ding preparations containing, as basic constituents,

                    70 percent or more by weight of petroleum oils or

                    oils obtained from bituminous minerals:

                       Containing petroleum oils or oils obtained from

                       bituminous minerals:

3403.11                   Preparations for the treatment of textile

                          materials, leather, furskins or other materials:

3403.11.1000                 Preparations for the treatment of textile

                             materials.....................................   kg

3403.11.5000                 Other.........................................   kg

3403.19.0000              Other............................................   kg

                       Other:

3403.91.0000              Preparations for the treatment of textile

                          materials, leather, furskins or other materials..   kg

3403.99.0000              Other............................................   kg

3404                Artificial waxes and prepared waxes:

3404.10.0000           Of chemically modified lignite......................   kg

3404.20.0000           Of polyethylene glycol..............................   kg

3404.90.0000           Other...............................................   kg

3405                Polishes and creams, for footwear, furniture, floors,

                    coachwork, glass or metal, scouring pastes and powders

                    and similar preparations (whether or not in the form

                    of paper, wadding, felt, nonwovens, cellular plastics

                    or cellular rubber, impregnated, coated or covered

                    with such preparations), excluding waxes of heading

                    3404:

3405.10.0000           Polishes, creams and similar preparations, for

                       footwear or leather.................................   X

3405.20.0000           Polishes, creams and similar preparations, for the

                       maintenance of wooden furniture, floors or other

                       woodwork............................................   X

3405.30.0000           Polishes and similar preparations for coachwork,

                       other than metal polishes...........................   X

3405.40.0000           Scouring pastes and powders and other scouring

                       preparations........................................   kg

3405.90.0000           Other...............................................   X

3406.00.0000        Candles, tapers and the like...........................   kg

3407                Modeling pastes, including those put up for children's

                    amusement; preparations known as "dental wax" or as

                    "dental impression compounds", put up in sets, in

                    packings for retail sale or in plates, horseshoe

                    shapes, sticks or similar forms; other preparations

                    for use in dentistry, with a basis of plaster (of

                    calcined gypsum or calcium sulfate):

3407.00.2000           Modeling pastes, including those put up for chil-

                       dren's amusement....................................   kg

3407.00.4000           Other...............................................   kg

35

3501                Casein, caseinates and other casein derivatives;

                    casein glues:

3501.10.0000           Casein..............................................   kg

3501.90                Other:

3501.90.2000              Casein glues.....................................   kg

3501.90.5000              Other............................................   kg

3502                Albumins (including concentrates of two or more whey

                    proteins, containing by weight more than 80 percent

                    whey proteins, calculated on the dry matter),

                    albuminates and other albumin derivatives:

3502.10                Egg albumin:

3502.10.1000              Dried............................................   kg

3502.10.5000              Other............................................   kg

3502.90.0000           Other...............................................   kg

3503.00             Gelatin (including gelatin in rectangular (including

                    square) sheets, whether or not surface-worked or

                    colored) and gelatin derivatives; isinglass; other

                    glues of animal origin, excluding casein glues of

                    heading 3501:

3503.00.5040           Edible gelatin and photographic gelatin.............   kg

3503.00.6000           Other...............................................   kg

3504.00             Peptones and their derivatives; other protein

                    substances and their derivatives, not elsewhere

                    specified or included; hide powder, whether or not

                    chromed:

3504.00.1000           Protein isolates....................................   kg

3504.00.5000           Other...............................................   kg

3505                Dextrins and other modified starches (for example,

                    pregelatinized or esterified starches); glues based

                    on starches, or on dextrins or other modified starches:

3505.10                Dextrins and other modified starches:

3505.10.0010              Dextrins.........................................   kg

                          Other modified starches:

3505.10.0040                 Derived from corn (maize) starch..............   kg

3505.10.0090                 Other.........................................   kg

3505.20.0000           Glues...............................................   kg

3506                Prepared glues and other prepared adhesives, not

                    elsewhere specified or included; products suitable for

                    use as glues or adhesives, put up for retail sale as

                    glues or adhesives, not exceeding a net weight of 1 kg

                    (2.2 lbs.):

3506.10.0000           Products suitable for use as glues or adhesives,

                       put up for retail sale as glues or adhesives, not

                       exceeding a net weight of 1 kg (2.2 lbs.)...........   kg

                       Other:

3506.91.0000              Adhesives based on rubber or plastics (including

                          artificial resins)...............................   kg

3506.99.0000              Other............................................   kg

3507                Enzymes; prepared enzymes not elsewhere specified or

                    included:

3507.10.0000           Rennet and concentrates thereof.....................   kg

3507.90.0000           Other...............................................   kg

36

3601.00.0000        Propellent powders.....................................   kg

3602.00             Prepared explosives, other than propellent powders:

3602.00.0030           Dynamite and other high explosives, put up in

                       cartridges, sticks, or other forms, suitable for

                       blasting............................................   kg

3602.00.0060           Other ..............................................   kg

3603.00.0000        Safety fuses; detonating fuses; percussion or detona-

                    ting caps, igniters; electric detonators...............   Thsnds

3604                Fireworks, signalling flares, rain rockets, fog

                    signals and other pyrotechnic articles:

3604.10.0000           Fireworks...........................................   kg

3604.90.0000           Other...............................................   kg

3605.00.0000        Matches, other than pyrotechnic articles of heading

                    3604...................................................   Gross

                                                                              Cntnrs

3606                Ferrocerium and other pyrophoric alloys in all forms;

                    articles of combustible materials as specified in note

                    2 to this chapter:

3606.10.0000           Liquid or liquefied-gas fuels in containers of a

                       kind used for filling or refilling cigarette or

                       similar lighters, and of a capacity not exceeding

                       300 cm3 (46 in3)....................................   No.

3606.90.0000           Other...............................................   kg

37

3701                Photographic plates and film in the flat, sensitized,

                    unexposed, of any material other than paper,

                    paperboard or textiles; instant print film in the

                    flat, sensitized, unexposed whether or not in packs:

3701.10                For X-ray :

3701.10.0030              Medical, other than dental.......................   m2

3701.10.0060              Other............................................   m2

3701.20.0000           Instant print film..................................   No.

3701.30.0000           Other plates and film, with any side exceeding 255

                       mm (10.0 in.).......................................   m2

                       Other :

3701.91.0000              For color photography (polychrome)...............   X

3701.99                   Other:

3701.99.6030                 Graphic arts film, except dry plates..........   m2

3701.99.7000                 Other.........................................   m2

3702                Photographic film in rolls, sensitized, unexposed, of

                    any material other than paper, paperboard or textiles;

                    instant print film in rolls, sensitized, unexposed:

3702.10                For X-ray:

3702.10.0030              Medical, other than dental.......................   m2

3702.10.0060              Other............................................   m2

3702.20.0000           Instant print film..................................   m2

                       Other film, without sprocket holes, of a width not

                       exceeding 105 mm (4.1 in.):

3702.31.0000              For color photography (polychrome)...............   No.

3702.32                   Other, with silver halide emulsion:

3702.32.0030                 Microfilm.....................................   m2

3702.32.0060                 Other.........................................   m2

3702.39.0000              Other............................................   m2

                       Other film, without sprocket holes, of a width

                       exceeding 105 mm (4.1 in.):

3702.41.0000              Of a width exceeding 610 mm (24 in.) and of a

                          length exceeding 200 m (656 ft.), for color

                          photography (polychrome).........................   m2

3702.42.0000              Of a width exceeding 610 mm (24 in.) and of a

                          length exceeding 200 m (656 ft.), other than for

                          color photography................................   m2

3702.43.0000              Of a width exceeding 610 mm (24 in.) and of a

                          length not exceeding 200 m (656 ft.).............   m2

3702.44                   Of a width exceeding 105 mm (4.1 in.) but not

                          exceeding 610 mm (24 in.):

3702.44.0030                 Graphic arts film.............................   m2

3702.44.0060                 Other.........................................   m2

                       Other film, for color photography (polychrome):

3702.51.0000              Of a width not exceeding 16 mm (0.6 in.) and of

                          a length not exceeding 14 m (46 ft.).............   No.

                                                                              m2

3702.52                   Of a width not exceeding 16 mm (0.6 in.) and of

                          a length exceeding 14 m (46 ft.)

3702.52.0030                 Reversal color film...........................   m2

3702.52.0060                 Other.........................................   m2

3702.53.0000              Of a width exceeding 16 mm (0.6 in.), but not

                          exceeding 35 mm (1.4in.) and of a length not

                          exceeding 30 m (98 ft.), for slides..............   No.

3702.54.0000              Of a width exceeding 16 mm (0.6 in.) but not

                          exceeding 35 mm (1.4 in.) and of a length not

                          exceeding 30 m (98 ft.), other than for slides...   No.

3702.55                   Of a width exceeding 16 mm (0.6 in.), but not

                          exceeding 35 mm (1.4 in.) and of a length

                          exceeding 30 m (98 ft.):

3702.55.0030                 Reversal color film...........................   m2

3702.55.0060                 Other.........................................   m2

3702.56                   Of a width exceeding 35 mm (1.4 in.):

3702.56.0030                 Motion-picture film...........................   m

3702.56.0060                 Other.........................................   m2

                       Other :

3702.91.0000              Of a width not exceeding 16 mm (0.6 in.) and of

                          a length not exceeding 14 m (46 ft.).............   No.

3702.92.0000              Of a width not exceeding 16 mm (0.6 in.) and of

                          a length exceeding 14 m (46 ft.).................   m2

3702.93.0000              Of a width exceeding 16 mm (0.6 in.) but not

                          exceeding 35 mm (1.4 in.) and of a length not

                          exceeding 30 m (98 ft.)..........................   No.

3702.94.0000              Of a width exceeding 16 mm (0.6 in.) but not

                          exceeding 35 mm (1.4 in.) and of a length

                          exceeding 30 m (98 ft.)..........................   m2

3702.95.0000              Of a width exceeding 35 mm (1.4 in.).............   m2

3703                Photographic paper, paperboard and textiles,

                    sensitized, unexposed:

3703.10                In rolls of a width exceeding 610 mm (24 in.):

3703.10.3070              Silver halide paper designed for pictorial use

                          (continuous tone)................................   m2

                       In rolls of a width exceeding 610 mm (24 in.):

3703.10.3090              Silver halide paper designed for other than

                          pictorial use....................................   m2

3703.10.6000              Other............................................   m2

3703.20                Other, for color photography (polychrome):

3703.20.3000              Silver halide papers.............................   m2

3703.20.6000              Other............................................   m2

3703.90                Other:

                          Silver halide papers:

3703.90.3070                 For pictorial use (continuous tone)...........   m2

3703.90.3090                 Other (line reproduction).....................   m2

3703.90.6000              Other............................................   m2

3704.00.0000        Photographic plates, film, paper, paperboard and

                    textiles, exposed but not developed....................   m2

3705                Photographic plates and film, exposed and developed,

                    other than motion picture film:

3705.10.0000           For offset reproduction.............................   No.

3705.20                Microfilms:

3705.20.1000              Of articles of subheading 4901.91.00, 4901.99.00,

                          4902.10.00, 4902.90, 4903.00.00, 4906.00.00, or

                          4911.10.00, or of crossword puzzle books of sub-

                          heading 9503.60.00 ..............................   X

3705.20.5000              Other............................................   X

3705.90.0000           Other...............................................   X

3706                Motion-picture film, exposed and developed, whether or

                    not incorporating sound track or consisting only of

                    sound track:

3706.10                Of a width of 35 mm (1.4 in.) or more:

3706.10.3000              Sound recordings on motion-picture film suitable

                          for use in connection with motion-picture

                          exhibits.........................................   m

3706.10.6030              Feature films, positive prints...................   m

3706.10.6060              Other feature films (negatives)..................   m

3706.10.6090              Other ...........................................   m

3706.90.0000           Other...............................................   m

3707                Chemical preparations for photographic uses (other

                    than varnishes, glues, adhesives and similar prepa-

                    rations); unmixed products for photographic uses,

                    put up in measured portions or put up for retail sale

                    in a form ready for use:

3707.10.0000           Sensitizing emulsions ..............................   X

3707.90.0000           Other...............................................   kg

38

3801                Artificial graphite; colloidal or semi-colloidal

                    graphite; preparations based on graphite or other

                    carbon in the form of pastes, blocks, plates or other

                    semimanufactures:

3801.10.0000           Artificial graphite.................................   kg

3801.20.0000           Colloidal or semi-colloidal graphite................   kg

3801.30.0000           Carbonaceous pastes for electrodes and similar

                       pastes for furnace linings..........................   kg

3801.90.0000           Other...............................................   kg

3802                Activated carbon; activated natural mineral products;

                    animal black, including spent animal black:

3802.10.0000           Activated carbon....................................   kg

3802.90                Other:

3802.90.1000              Bone black.......................................   kg

3802.90.2000              Activated clays and activated earths.............   kg

3802.90.5000              Other............................................   kg

3803.00.0000        Tall oil, whether or not refined.......................   kg

3804.00             Residual lyes from the manufacture of wood pulp,

                    whether or not concentrated, desugared or chemically

                    treated, including lignin sulfonates, but excluding

                    tall oil of heading 3803:

3804.00.1000           Lignin sulfonic acid and its salts..................   kg

3804.00.5000           Other...............................................   kg

3805                Gum, wood or sulfate turpentine and other terpenic

                    oils produced by the distillation or other treatment

                    of coniferous woods; crude dipentene; sulfite

                    turpentine and other crude para-cymene; pine oil

                    containing alpha-terpineol as the main constituent:

3805.10.0000           Gum, wood or sulfate turpentine oils................   liter

3805.20.0000           Pine oil............................................   kg

3805.90.0000           Other...............................................   kg

3806                Rosin and resin acids, and derivatives thereof; rosin

                    spirit and rosin oils; run gums:

3806.10                Rosin and resin acids:

3806.10.0010              Gum rosin........................................   kg

3806.10.0050              Other............................................   kg

3806.20.0000           Salts of rosin or of resin acids....................   kg

3806.30.0000           Ester gums..........................................   kg

3806.90.0000           Other...............................................   kg

3807.00.0000        Wood tar; wood tar oils; wood creosote; wood naphtha;

                    vegetable pitch; brewers' pitch and similar

                    preparations based on rosin, resin acids or on

                    vegetable pitch........................................   kg

3808                Insecticides, rodenticides, fungicides, herbicides,

                    antisprouting products and plant-growth regulators,

                    disinfectants and similar products, put up in forms or

                    packings for retail sale or as preparations or articles

                    (for example, sulfur-treated bands, wicks and candles,

                    and flypapers):

3808.10.0000           Insecticides........................................   kg

3808.20.0000           Fungicides..........................................   kg

3808.30.0000           Herbicides, antisprouting products and plant-growth

                       regulators..........................................   kg

3808.40.0000           Disinfectants.......................................   kg

3808.90.0000           Other...............................................   kg

3809                Finishing agents, dye carriers to accelerate the

                    dyeing or fixing of dyestuffs and other products and

                    preparations (for example, dressings and mordants),

                    of a kind used in the textile, paper, leather or like

                    industries, not elsewhere specified or included:

3809.10.0000           With a basis of amylaceous substances...............   kg

                       Other:

3809.91.0000              Of a kind used in the textile or like industries    kg

3809.92.0000              Of a kind used in the paper or like industries ..   kg

3809.93.0000              Of a kind used in the leather or like industries    kg

3810                Pickling preparations for metal surfaces; fluxes and

                    other auxiliary preparations for soldering, brazing or

                    welding; soldering, brazing or welding powders and

                    pastes consisting of metal and other materials;

                    preparations of a kind used as cores or coatings for

                    welding electrodes or rods:

3810.10.0000           Pickling preparations for metal surfaces;

                       soldering, brazing or welding powders and pastes

                       consisting of metal and other materials.............   kg

3810.90.0000           Other...............................................   kg

3811                Antiknock preparations, oxidation inhibitors, gum

                    inhibitors, viscosity improvers, anticorrosive

                    preparations and other prepared additives, for mineral

                    oils (including gasoline) or for other liquids used

                    for the same purposes as mineral oils:

                       Antiknock preparations:

3811.11.0000              Based on lead compounds..........................   kg

3811.19.0000              Other............................................   kg

                       Additives for lubricating oils:

3811.21.0000              Containing petroleum oils or oils obtained from

                          bituminous minerals..............................   kg

3811.29.0000              Other............................................   kg

3811.90.0000           Other...............................................   kg

3812                Prepared rubber accelerators; compound plasticizers

                    for rubber or plastics not elsewhere specified or

                    included, antioxidizing preparations and other

                    compound stabilizers for rubber or plastics:

3812.10.0000           Prepared rubber accelerators........................   kg

3812.20.0000           Compound plasticizers for rubber or plastics........   kg

3812.30.0000           Antioxidizing preparations and other compound

                       stabilizers for rubber or plastics..................   kg

3813.00.0000        Preparations and charges for fire-extinguishers;

                    charged fire-extinguishing grenades....................   kg

3814.00.0000        Organic composite solvents and thinners, not elsewhere

                    specified or included; prepared paint or varnish

                    removers ..............................................   kg

3815                Reaction initiators, reaction accelerators and

                    catalytic preparations, not elsewhere specified or

                    included:

                       Supported catalysts:

3815.11.0000              With nickel or nickel compounds as the active

                          substance........................................   kg

3815.12.0000              With precious metal or precious metal compounds

                          as the active substance..........................   kg

3815.19.0000              Other............................................   kg

3815.90.0000           Other...............................................   kg

3816.00             Refractory cements, mortars, concretes, and similar

                    compositions, other than products of heading 3801:

3816.00.0010           Of clay.............................................   kg

3816.00.0050           Other...............................................   kg

3817                Mixed alkylbenzenes and mixed alkylnaphthalenes, other

                    than those of heading 2707 or 2902:

3817.10.0000           Mixed alkylbenzenes.................................   kg

3817.20.0000           Mixed alkylnaphthalenes.............................   kg

3818.00.0000        Chemical elements doped for use in electronics, in the

                    form of discs, wafers or similar forms; chemical

                    compounds doped for use in electronics.................   kg

3819.00.0000        Hydraulic brake fluids and other prepared liquids for

                    hydraulic transmission, not containing or containing

                    less than 70 percent by weight of petroleum oils or

                    oils obtained from bituminous minerals.................   kg

3820.00.0000        Antifreezing preparations and prepared deicing fluids..   kg

3821.00.0000        Prepared culture media for development of micro-

                    organisms..............................................   kg

3822.00.0000        Composite diagnostic or laboratory reagents, other

                    than those of heading 3002 or 3006.....................   kg

3823                Prepared binders for foundry molds or cores; chemical

                    products and preparations of the chemical or allied

                    industries (including those consisting of mixtures of

                    natural products), not elsewhere specified or

                    included; residual products of the chemical or allied

                    industries, not elsewhere specified or included:

3823.10.0000           Prepared binders for foundry molds or cores.........   kg

3823.20.0000           Naphthenic acids, their water-insoluble salts and

                       their esters........................................   kg

3823.30.0000           Nonagglomerated metal carbides mixed together or

                       with metallic binders...............................   kg

3823.40.0000           Prepared additives for cements, mortars or concretes   kg

3823.50                Nonrefractory mortars and concretes:

3823.50.0010              Wet..............................................   t

3823.50.0050              Other............................................   t

3823.60.0000           Sorbitol other than that of subheading 2905.44......   kg

3823.90                Other:

                          Cultured crystals (other than optical elements

                          of chapter 90), weighing not less than 2.5 g

                          each:

3823.90.1100                 In the form of ingots.........................   kg

3823.90.1900                 Other.........................................   kg

3823.90.4000              Fatty substances of animal or vegetable origin

                          and mixtures thereof not elsewhere specified or

                          included.........................................   kg

                          Other:

                             Mixtures of halogenated hydrocarbons:

3823.90.4600                    Chlorinated but not otherwise halogenated..   kg

                                Other:

                                   Mixtures containing perhalogenated

                                   derivatives of acyclic hydrocarbons

                                   containing two or more different

                                   halogens:

3823.90.4710                          Containing acyclic hydrocarbons

                                      perhalogenated only with fluorine

                                      and chlorine.........................   kg

3823.90.4750                          Other................................   kg

3823.90.4790                       Other...................................   kg

                             Other:

                                Mixtures of acyclic, monohydric, unsubsti-

                                tuted alcohols:

3823.90.5010                       Containing C11 or lower alcohols only...   kg

3823.90.5040                       Other...................................   kg

3823.90.7000                    Other......................................   kg

39

3901                Polymers of ethylene, in primary forms:

3901.10                Polyethylene having a specific gravity of less

                       than 0.94:

3901.10.0010              Linear low density polyethylene resins...........   kg

3901.10.0020              Low density polyethylene resins other than

                          linear...........................................   kg

3901.10.0030              Medium density polyethylene resins...............   kg

3901.20.0000           Polyethylene having a specific gravity of 0.94

                       or more.............................................   kg

3901.30.0000           Ethylene-vinyl acetate copolymers...................   kg

3901.90                Other:

3901.90.1000              Elastomeric......................................   kg

3901.90.5000              Other............................................   kg

3902                Polymers of propylene or of other olefins, in primary

                    forms:

3902.10.0000           Polypropylene.......................................   kg

3902.20                Polyisobutylene:

3902.20.1000              Elastomeric......................................   kg

3902.20.5000              Other............................................   kg

3902.30.0000           Propylene copolymers................................   kg

3902.90                Other:

3902.90.0010              Polybutylene.....................................   kg

3902.90.0050              Other............................................   kg

3903                Polymers of styrene, in primary forms:

                       Polystyrene:

3903.11.0000              Expandable.......................................   kg

3903.19.0000              Other............................................   kg

3903.20.0000           Styrene-acrylonitrile (SAN) copolymers..............   kg

3903.30.0000           Acrylonitrile-butadiene-styrene (ABS) copolymers....   kg

3903.90.0000           Other...............................................   kg

3904                Polymers of vinyl chloride or of other halogenated

                    olefins, in primary forms:

3904.10.0000           Polyvinyl chloride, not mixed with any other

                       substances..........................................   kg

                       Other polyvinyl chloride:

3904.21.0000              Nonplasticized...................................   kg

3904.22.0000              Plasticized......................................   kg

3904.30.0000           Vinyl chloride-vinyl acetate copolymers.............   kg

3904.40.0000           Other vinyl chloride copolymers.....................   kg

3904.50.0000           Vinylidene chloride polymers........................   kg

                       Fluoro-polymers:

3904.61.0000              Polytetrafluoroethylene (PTFE)...................   kg

3904.69                   Other:

3904.69.1000                 Elastomeric...................................   kg

3904.69.5000                 Other.........................................   kg

3904.90.0000           Other...............................................   kg

3905                Polymers of vinyl acetate or of other vinyl esters, in

                    primary forms; other vinyl polymers in primary forms:

                       Polymers of vinyl acetate:

3905.11.0000              In aqueous dispersion............................   kg

3905.19.0000              Other............................................   kg

3905.20.0000           Polyvinyl alcohols, whether or not containing

                       unhydrolyzed acetate groups.........................   kg

3905.90                Other:

3905.90.1000              Containing by weight 50 percent or more of de-

                          rivatives of vinyl acetate.......................   kg

3905.90.5000              Other............................................   kg

3906                Acrylic polymers in primary forms:

3906.10.0000           Polymethyl methacrylate.............................   kg

3906.90                Other:

3906.90.1000              Elastomeric......................................   kg

3906.90.6000              Other............................................   kg

3907                Polyacetals, other polyethers and epoxide resins, in

                    primary forms; polycarbonates, alkyd resins, polyallyl

                    esters, and other polyesters, in primary forms:

3907.10.0000           Polyacetals.........................................   kg

3907.20.0000           Other polyethers....................................   kg

3907.30.0000           Epoxide resins......................................   kg

3907.40.0000           Polycarbonates......................................   kg

3907.50.0000           Alkyd resins........................................   kg

3907.60.0000           Polyethylene terephthalate..........................   kg

                       Other polyesters:

3907.91.0000              Unsaturated......................................   kg

3907.99.0000              Saturated........................................   kg

3908                Polyamides in primary forms.

3908.10.0000           Polyamide-6, -11, -12, -6,6, -6,9, -6,10 or -6,12

                       (nylon type)........................................   kg

3908.90.0000           Other...............................................   kg

3909                Amino-resins, phenolic resins and polyurethanes, in

                    primary forms:

3909.10.0000           Urea resins; thiourea resins........................   kg

3909.20.0000           Melamine resins.....................................   kg

3909.30.0000           Other amino-resins..................................   kg

3909.40.0000           Phenolic resins.....................................   kg

3909.50                Polyurethanes:

3909.50.1000              Elastomeric......................................   kg

3909.50.6000              Other............................................   kg

3910.00.0000        Silicones in primary forms.............................   kg

3911                Petroleum resins; coumarone-indene resins

                    polyterpenes, polysulfides, polysulfones and other

                    products specified in note 3 to this chapter, not

                    elsewhere specified or included, in primary forms:

3911.10.0000           Petroleum resins, coumarone, indene or

                       coumarone-indene resins; polyterpenes...............   kg

3911.90                Other:

3911.90.1000              Elastomeric......................................   kg

3911.90.6000              Other............................................   kg

3912                Cellulose and its chemical derivatives, not elsewhere

                    specified or included, in primary forms:

                       Cellulose acetates:

3912.11.0000              Nonplasticized...................................   kg

3912.12.0000              Plasticized......................................   kg

3912.20.0000           Cellulose nitrates (including collodions)...........   kg

                       Cellulose ethers:

3912.31.0000              Carboxymethylcellulose and its salts.............   kg

3912.39.0000              Other............................................   kg

3912.90.0000           Other...............................................   kg

3913                Natural polymers (for example, alginic acid) and

                    modified natural polymers (for example, hardened

                    proteins, chemical derivatives of natural rubber), not

                    elsewhere specified or included, in primary forms:

3913.10.0000           Alginic acid, its salts and esters..................   kg

3913.90                Other:

3913.90.1000              Chemical derivatives of natural rubber...........   kg

3913.90.8000              Other............................................   kg

3914.00.0000        Ion-exchangers based on polymers of headings 3901 to

                    3913, in primary forms.................................   kg

3915                Waste, parings and scrap, of plastics:

3915.10.0000           Of polymers of ethylene.............................   kg

3915.20.0000           Of polymers of styrene..............................   kg

3915.30.0000           Of polymers of vinyl chloride.......................   kg

3915.90.0000           Of other plastics...................................   kg

3916                Monofilament of which any cross-sectional dimension

                    exceeds 1 mm (0.04 in.), rods, sticks and profile

                    shapes, whether or not surface-worked but not

                    otherwise worked, of plastics:

3916.10.0000           Of polymers of ethylene.............................   kg

3916.20.0000           Of polymers of vinyl chloride.......................   kg

3916.90                Of other plastics:

3916.90.1000              Of acrylic polymers..............................   kg

                          Other:

3916.90.2000                 Racket strings................................   m

3916.90.6000                 Other.........................................   kg

3917                Tubes, pipes and hoses, and fittings therefor (for

                    example, joints, elbows, flanges), of plastics:

3917.10.0000           Artificial guts (sausage casings) of hardened

                       protein or of cellulosic plastic materials..........   kg

                       Tubes, pipes and hoses, rigid:

3917.21.0000              Of polymers of ethylene..........................   kg

3917.22.0000              Of polymers of propylene.........................   kg

3917.23.0000              Of polymers of vinyl chloride....................   kg

3917.29                   Of other, plastics:

3917.29.0050                 Less than 200 mm in length....................   Thsnds

3917.29.0090                 Other.........................................   kg

                       Other tubes, pipes and hoses:

3917.31.0000              Flexible tubes, pipes and hoses, having a

                          minimum burst pressure of 27.6 MPa...............   kg

3917.32.0000              Other, not reinforced or otherwise combined with

                          other materials, without fittings................   kg

3917.33.0000              Other, not reinforced or otherwise combined with

                          other materials, with fittings...................   kg

3917.39.0000              Other............................................   kg

3917.40.0000           Fittings............................................   kg

3918                Floor coverings of plastics, whether or not

                    self-adhesive, in rolls or in the form of tiles; wall

                    or ceiling coverings of plastics, as defined in note 9

                    to this chapter:

3918.10                Of polymers of vinyl chloride:

                          Floor coverings:

3918.10.1000                 Vinyl tile....................................   m2

3918.10.2000                 Other.........................................   m2

3918.10.6000              Wall or ceiling coverings........................   m2

3918.90                Of other plastics:

3918.90.1000              Floor coverings..................................   m2

3918.90.6000              Wall or ceiling coverings........................   m2

3919                Self-adhesive plates, sheets, film, foil, tape, strip

                    and other flat shapes, of plastics, whether or not in

                    rolls:

3919.10                In rolls of a width not exceeding 20 cm (8 in.):

3919.10.1000              Having a light-reflecting surface produced in

                          whole or in part by glass grains (ballotini).....   X

                          Other:

3919.10.2010                 Filament reinforced tape......................   m2

3919.10.2020                 Electrical tape...............................   m2

                             Other:

                                Transparent tape, not exceeding 55 meters

                                in length:

3919.10.2030                       Not exceeding 5 cm in width.............   m2

3919.10.2040                       Other...................................   m2

3919.10.2055                    Other......................................   m2

3919.90                Other:

3919.90.1000              Having a light-reflecting surface produced in

                          whole or in part by glass grains (ballotini).....   kg

                          Other:

3919.90.5010                 Reflectorized sheeting........................   m2

3919.90.5020                 Filament reinforced tape......................   m2

3919.90.5030                 Electrical tape...............................   m2

3919.90.5040                 Transparent tape..............................   m2

3919.90.5060                 Other.........................................   m2

3920                Other plates, sheets, film, foil and strip, of

                    plastics, non-cellular and not reinforced, laminated,

                    supported or similarly combined with other materials:

3920.10.0000           Of polymers of ethylene.............................   kg

3920.20.0000           Of polymers of propylene............................   kg

3920.30.0000           Of polymers of styrene..............................   kg

                       Of polymers of vinyl chloride:

3920.41.0000              Rigid............................................   kg

3920.42.0000              Flexible.........................................   kg

                       Of acrylic polymers:

3920.51.0000              Of polymethyl methacrylate.......................   kg

3920.59.0000              Other............................................   kg

                       Of polycarbonates, alkyd resins, polyallyl esters

                       or other polyesters:

3920.61.0000              Of polycarbonates................................   kg

3920.62.0000              Of polyethylene terephthalate....................   kg

3920.63.0000              Of unsaturated polyesters........................   kg

3920.69.0000              Of other polyesters..............................   kg

                       Of cellulose or its chemical derivatives:

3920.71.0000              Of regenerated cellulose.........................   kg

3920.72.0000              Of vulcanized fiber..............................   kg

3920.73.0000              Of cellulose acetate.............................   kg

3920.79.0000              Of other cellulose derivatives...................   kg

                       Of other plastics:

3920.91.0000              Of polyvinyl butyral.............................   kg

3920.92.0000              Of polyamides....................................   kg

3920.93.0000              Of amino-resins..................................   kg

3920.94.0000              Of phenolic resins...............................   kg

3920.99.0000              Of other plastics................................   kg

3921                Other plates, sheets, film, foil and strip, of

                    plastics:

                       Cellular:

3921.11.0000              Of polymers of styrene...........................   kg

3921.12.0000              Of polymers of vinyl chloride....................   m2

3921.13.0000              Of polyurethanes.................................   X

3921.14.0000              Of regenerated cellulose.........................   kg

3921.19.0000              Of other plastic.................................   kg

3921.90                Of other plastics:

3921.90.1000              Combined with textile materials..................   m2

                          Other:

3921.90.4000                 Flexible......................................   kg

                             Other:

3921.90.5010                    High pressure paper reinforced decorative

                                laminates..................................   m2

3921.90.5050                    Other......................................   m2

3922                Baths, shower baths, washbasins, bidets, lavatory

                    pans, seats and covers, flushing cisterns and similar

                    sanitary ware, of plastics:

3922.10.0000           Baths, shower baths and washbasins..................   X

3922.20.0000           Lavatory seats and covers...........................   No.

3922.90.0000           Other...............................................   X

3923                Articles for the conveyance or packing of goods, of

                    plastics; stoppers, lids, caps and other closures, of

                    plastics:

3923.10.0000           Boxes, cases, crates and similar articles...........   X

                       Sacks and bags (including cones):

3923.21.0000              Of polymers of ethylene..........................   kg

3923.29.0000              Of other plastics................................   kg

3923.30.0000           Carboys, bottles, flasks and similar articles.......   X

3923.40.0000           Spools, cops, bobbins and similar supports..........   X

3923.50.0000           Stoppers, lids, caps and other closures.............   X

3923.90.0000           Other...............................................   X

3924                Tableware, kitchenware, other household articles and

                    toilet articles of plastics:

3924.10.0000           Tableware and kitchenware...........................   X

3924.90                Other:

3924.90.1000              Curtains and drapes, including panels and

                          valences; napkins, table covers, mats, scarves,

                          runners, doilies, centerpieces, antimacassars

                          and furniture slipcovers; and like furnishings...   X

3924.90.2000              Picture frames...................................   X

3924.90.5500              Other............................................   X

3925                Builders' ware of plastics, not elsewhere specified or

                    included:

3925.10.0000           Reservoirs, tanks, vats and similar containers, of

                       a capacity exceeding 300 liters (80 gals.)..........   X

3925.20                Doors, windows and their frames and thresholds for

                       doors:

3925.20.0010              Doors and door frames............................   No.

                                                                              kg

3925.20.0090              Other............................................   kg

3925.30                Shutters, blinds (including venetian blinds) and

                       similar articles and parts thereof:

3925.30.1000              Blinds (including venetian blinds)...............   No.

3925.30.5000              Other............................................   X

3925.90.0000           Other...............................................   X

3926                Other articles of plastics and articles of other

                    materials of headings 3901 to 3914:

3926.10.0000           Office or school supplies...........................   X

3926.20                Articles of apparel and clothing accessories

                       (including gloves):

                          Gloves:

                             Seamless:

3926.20.1010                    Surgical and medical.......................   Dz prs.

3926.20.1060                    Other......................................   Dz prs.

                             Other:

3926.20.2500                    Specially designed for use in sports.......   No.

3926.20.4000                    Other......................................   Dz prs.

3926.20.5000              Other............................................   Doz.

3926.30                Fittings for furniture, coachwork or the like:

3926.30.1000              Handles and knobs................................   kg

3926.30.5000              Other............................................   kg

3926.40.0000           Statuettes and other ornamental articles............   X

3926.90                Other:

3926.90.1000              Buckets and pails................................   No.

3926.90.1500              Nursing nipples and pacifiers....................   Gross

3926.90.2000              Ice bags; douche bags, enema bags, colostomy

                          bags, hot water bottles, and fittings therefor;

                          invalid and similar nursing cushions; crutch

                          tips and grips; dress shields; finger cots;

                          pessaries; prophylactics; sanitary belts; bulbs

                          for syringes; syringes (other than hypodermic

                          syringes) and fittings therefor, not in part of

                          glass or metal...................................   X

3926.90.2500              Handles and knobs, not elsewhere specified or

                          included, of plastics............................   kg

3926.90.3000              Parts for yachts or pleasure boats of heading

                          8903; parts of canoes, racing shells, pneumatic

                          craft and pleasure boats which are not of a type

                          designed to be principally used with motors or

                          sails............................................   X

                          Beads, bugles and spangles, not strung (except

                          temporarily) and not set; articles thereof, not

                          elsewhere specified or included:

3926.90.3300                 Handbags......................................   No.

3926.90.3500                 Other.........................................   X

3926.90.4000              Imitation gemstones..............................   X

3926.90.4500              Gaskets, washers and other seals.................   X

3926.90.5000              Frames or mounts for photographic slides.........   X

                          Belting and belts, for machinery:

                             Containing textile fibers:

3926.90.5500                    V-belts....................................   kg

3926.90.5800                    Other......................................   kg

3926.90.6000                 Other.........................................   kg

3926.90.6700              Clothespins......................................   Gross

3926.90.7500              Pneumatic mattresses and other inflatable

                          articles, not elsewhere specified or included....   X

3926.90.8700              Flexible plastic document binders with tabs,

                          rolled or flat...................................   X

                          Other:

3926.90.9510                 Laboratory ware...............................   X

3926.90.9560                 Other.........................


 
تبدیل واحدها
ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٩ : توسط : مهر یار موسی نژاد

مقیاس ها

وزنی

 

 

1گرم

0.035273

اونس

1اونس

28.35

گرم

1پاند

0.45359

کیلوگرم

1کیلوگرم

2.2046

پاند

1پوط روسی

16.38046

کیلوگرم

1کیلوگرم

0.0061

پوط روسی

1تن

1000

کیلوگرم

1خروار

300

کیلوگرم

1خروار

100

من تبریز

1خروار

64000

مثقال

1ری

12

کیلوگرم

1ری

4

من تبریز

1ری

2560

مثقال

1کیلوگرم

1000

گرم

1من تبریز

3

کیلوگرم

1من تبریز

640

مثقال

1چارک

10

سیر

1چارک

750

گرم

1چارک

160

مثقال

1سیر

75

گرم

1سیر

16

مثقال

1مثقال

4.6875

گرم

1مثقال

24

نخود

1نخود

0.1953

گرم

1نخود

4

گندم

1گندم

21

گرم

1تن متریک

0.98421

تن بزرگ

1تن متریک

1.10231

تن کوچک

1تن متریک

2204.6

پاند

1تن بزرگ

1.12

تن کوچک

1تن بزرگ

1.01605

تن متریک

1تن کوچک

0.892857

تن بزرگ

1تن کوچک

0.907185

تن متریک

1تن کوچک

2000

پاند

 

 

 

طولی

 

 

1میلیمتر

0.03937

اینچ

1اینچ

25.4

میلیمتر

1سانتیمتر

0.3937

اینچ

1اینچ

2.54

سانتیمتر

1یارد

0.9144

متر

1یارد

91.44

سانتیمتر

1متر

1.0936

یارد

1مایل

1.6093

کیلومتر

1مایل

1609.3

متر

 

 

 

سطحی

 

 

1سانتیمترمربع

0.1550

اینچ مربع

1اینچ مربع

6.4520

سانتیمتر مربع

1مترمربع

10.7640

فوت مربع

1فوت مربع

0.0929

مترمربع

1مترمربع

1.1960

یاردمربع

1یاردمربع

0.8361

مترمربع

1هکتار

2.4710

اکر

1اکر

0.4040

هکتار

1میل مربع

2.5900

کیلومترمربع

1کیلومترمربع

0.3861

میل مربع

 

 

 

حجمی

 

 

1مترمکعب

35.31500

فوت مکعب

1فوت مکعب

0.02832

مترمکعب

1مترمکعب

1.30800

یاردمکعب

1یاردمکعب

0.76460

مترمکعب

1لیتر

1.75976

پیت

1پیت

0.56826

لیتر

1لیتر

0.21997

گالن

1گالن

4.54600

لیتر

  واحدها

 

 

 

طلا

اونس

 

نقره

اونس

 

مس

تن

 

نفت خام

بشکه

159 لیتر

گاز طبیعی

mmBtu

26.8 مترمکعب

بنزین

گالن

 

ذرت

باشل

36 لیتر

گندم

باشل

 

سویا

باشل

 

شکر

پاند