تعمیر و نگه داری از تله بخار(steam trap)

 

تعمیرونگهداریتله هایبخارراهکاریمؤثرجهت

 

صرفه جوییانرژی

 

 

 

 

 

مقدمه

 

تجهیزات بسیار متفاوتی در زندگی روزمره ما وجود دارد که با بخار کار می کنند. این حوزه از یک خشکشویی فقط با 5 تله بخار تا یک پالایشگاه با تعداد هزاران تله را شامل شود . متناسب با اندازه تأسیسات، اثر تله های بخار خراب بر فرآیند میتواند خطرناک و زیا ن آور باشد.

 

تله های بخاری که پس از خراب شدن بسته مانده اند، مبدل حرارتی را دچار آب گرفتگی نموده و فر آیند را به حال توقف در می آورند. تله های بخاری که پس از خراب شدن باز مانده اند نه تنها باعث اتلاف بخار پر فشار به قیمت گزافی می شوند بلکه بیشتر اوقات فشار موثر بخار را در دستگاه های مصرف کننده کاهش میدهد و ضمن پایین آوردن دمای فرآیند، نتایج زیا ن آوری را به بار میآورند.

 

بنابراین، تله های بخاری که درست کار نمی کنند کارایی فر آیند را کاهش میدهند و هزینه تولید را بالا می برند. برای جلوگیری از این اتلاف و کارکرد مناسب دستگاه های مصرف کننده بخار لازم است که تله های بخار در بهترین شرایط از نظر کارکرد باشند و بازرسی تله های بخار برای دستیابی به این امر ضروری است .

 

در ضمن تعمیر و نگهداری تله های بخار یکی از راه های ارزان و ساده صرفه جویی در مصرف انرژی است .

 

نتایج یک مطالعه در 93 شرکت صنعتی عمده ژاپن شامل پالایشگاه، صنایع شیمیایی، تولید نیرو و فولاد نشان میدهد که قریب 30 درصد تله های بخار در حال کار خراب هستند.

 

 

 

وظایف تله های بخار به طور کلی عبارتند از:

 

 تخلیه کندانس به محض شکل گیری

 

 ممانعت از خروج بخار

 

 تخلیه هوا و سایر گازهای غیرقابل چگالش

 

 

 

برای انجام وظایف فوق از تله های بخار که در واقع نوعی شیر اتوماتیک می باشند استفاده می شود. تله های بخار را از نظر نوع، کلاً به سه دسته تقسیم می کنند:

 

 1-تله های بخار مکانیکی

 

 2-تله های بخار ترموستاتیک

 

 3-تله های بخار ترمودینامیک

 

 

 

خرابی تله های بخار

 

تله هایی که پس از نصب صحیح نتوانند وظایفی را که در بالا بدان اشاره شد به درستی انجام دهند، خراب

 

هستند و خرابی این تله ها به شرح زیر است:

 

 باز بودن تله های بخار

 

1- نشتی تله بخار

 

2 - خروج بخار از تله بخار  (تله بخار کاملا باز است)

 

 بسته بودن تله های بخار

 

 

 

دلایل کارکرد نامناسب تله های بخار

 

عواملی که باعث کارکرد نامناسب تله های بخار می شوند متنوع بوده و همچنین بستگی به نوع تله بخار نیز دارند. برخی به علت خرابی خود تله می باشند و برخی به علت نصب نوع نامناسبی از تله یا وضعیت نامناسب نصب آن است. عواملی که باعث کارکرد نامناسب تله های بخار میشوند عبارتند از:

 

 سایش سطح آب بندی کننده تله به وسیله بخار، آب و ذرات موجود در کندانس و همچنین به خاطر کارکرد؛

 

 محدودیت حرکت اجزای شیر به واسطه خوردگی یا جرم گرفتگی؛

 

 بسته نشدن کامل شیر به خاطر آشغال یا جرمهایی که در اثر خوردگی بین شیر و نشیمنگاه آن قرار گرفته اند؛

 

 نامیزانی سطوح آب بندی (شیر و نشیمنگاه ) به خاطر ضربه قوچ، انجماد یا نصب نامناسب قطعات تعویض شده؛

 

 پارگی یا تغییر شکل شناور یا فانوسی تله ترموستاتیک به وسیله انجماد، ضربه قوچ یا خوردگی ، یا در تله های سطلی معکوس، نبود آب در داخل تله باعث می شود تا تله کاملاً باز باشد؛

 

 در تله های ترمودینامیک دیسکی، کمبود آب به منظور آب بندی ورودی تله بخار، باعث می شود که دیسک تله پی در پی نوسان کند.

 

دو عامل اول اغلب در مورد هر تله ای که زمان زیادی از کارکرد آن می گذرد اتفاق می افتد عامل سوم در برخی از انواع تله ها محتمل است ، به خصوص هنگامی که تصفیه آب ناقص ، باعث خوردگی در سیستم شود. چهار عامل آخر اغلب به واسطه نصب نادرست یا انتخاب نوع نامناسبی از تله رخ می دهد.

 

بازرسی تله های بخار

 

برای بازرسی تله های بخار لازم است تا مقدماتی برای این کار مهیا شود این عوامل عبارتند از:

 

1- افرادی که به بررسی تله های بخار خواهند پرداخت ، لازم است که کاملاً در مورد انواع مختلف تله های بخار و اصول عملکرد و ویژگی های هر یک ا ز انواع تله های بخار و دستگاه های که به منظور بررسی تله های بخار به کار گرفته می شوند، به طور کامل آموزش دیده باشند و در ضمن به این کار علاقه مند  باشند.

 

2-  قبل از انجام هر کاری ، لازم است تا نقشه آن موقعیت همراه با مناطق مختلف کارخانه با یک کد مشخصه تهیه شود، این کار به منظور کمک به بازرس در تعیین مکان تله های بخار است.

 

3- برای هر منطقه یک سری کد تعریف شود . بازرس باید محل تمام تله های بخار را در نقشه محوطه تعیین کند و به هر تله برچسب با شماره مخصوص تله را بزند که پیشوند این شماره کد منطقه تعیین شده باشد.

 

4- پیشنهاد می شود برنامه منظم بازرسی به طور مرتب انجام شود . برای مثال جدول زیر با توجه به فشار کاری تله بخار و کاربرد آن دفعات بازرسی در سال ر ا پیشنهاد می دهد. البته این جدول به عنوان یک پیشنهاد اولیه می باشد تا با توجه به آمار و اطلاعات از خرابی تله های بخار و نوع، مکان و سازنده آنها درباره تهیه برنامه های زمان بندی شده متناسب با واحد مورد نظر برای بازرسی تله های بخار اقدام شود. 

 

 

کاربرد

 

 

 

فرایند

 

کویل

 

لایه ای  گرمایش

/ 0 نظر / 135 بازدید