کاهش مصرف گاز مصارف خانگی

چگونه قبض گاز خود را نصف کنیم


 

براساس آمارهای رسمی ارائه‌شده بخش خانگی (ساختمان) حدود 40 درصد از انرژی کشور را مصرف می‌کند که در این زمینه بیشترین سهم به گاز طبیعی مربوط می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که حداقل 30 درصد از انرژی نهایی در ساختمان‌ها به شیوه‌های مختلف هدر می‌رود که اگر بتوانیم هدرروی انرژی را کنترل کنیم مصرف انرژی خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌ایم.

 

مهمترین دستورالعملی که برای صرفه‌جویی انرژی در ساختمان‌ها ارائه شده است مبحث 19 مقررات ملی ساختمان است. با راهکارهایی ساده می‌توان مصرف انرژی در ساختمان‌ها را دوسوم (66درصد) کاهش داد.

 

یکی از قسمت‌های ساختمان که بخش عمده‌ای از انرژی را هدر می‌دهد پنجره‌های آهنی و شیشه‌های تک‌جداره است که حدود 40 درصد از مصرف انرژی گرمایشی ساختمان را هدر می‌دهد. بنابر این در صورتی که در ساختمان‌ها از پنجره‌های دوجداره استاندارد استفاده کنیم 40 درصد از مصرف انرژی گرمایشی خود را کاهش می‌دهیم. براساس برآوردهای صورت‌گرفته صرفه‌جویی حاصل از نصب پنجره‌های دوجداره در کل کشور سالانه بالغ بر 710 هزار بشکه معادل نفت خام است.

 

مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد بخشی از تلفات انرژی در ساختمان از طریق پوسته خارجی انجام می‌شود. استفاده از عایق‌های حرارتی برای کف، سقف، دیوارهای جانبی و تأسیسات حداقل 30 درصد از مصرف انرژی گرمایشی ساختمان‌ها را کاهش می‌دهد.صرفه‌جویی حاصل از کاربرد عایق‌های حرارتی سالانه هزار و 550هزار بشکه معادل نفت‌‌خام خواهد بود. همان‌طور که ملاحظه می‌شود با بهره‌گیری از این دو روش می‌توان از هدرروی 70 درصد انرژی گرمایشی ساختمان جلوگیری کرد.

 

 بخش دیگری که در هدرروی و اتلاف انرژی ساختمان‌ها سهم عمده‌ای دارد، موتورخانه یا سیستم‌های حرارت مرکزی است که می‌توان علاوه بر عایق‌کاری آن با استفاده از سیستم کنترل هوشمند موتورخانه و شیر ترموستاتیک رادیاتورها از اتلاف انرژی جلوگیری کرد. سیستم‌های کنترل هوشمند موتورخانه قابلیت برنامه‌ریزی داشته و روی موتورخانه نصب می‌شود. به صورت خودکار دمای سیستم را کنترل می‌کند و به محض این‌که دمای محیط افزایش یابد، دمای موتورخانه را کاهش می‌دهد و از این طریق باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. استفاده از این سیستم در کاربری مسکونی حدود 15 درصد و در کاربری اداری حدود 40 درصد کاهش مصرف سوخت را در پی دارد.

 

شیرهای ترموستاتیک رادیاتور نیز روی رادیاتورها نصب و به مصرف‌کننده کمک می‌کند که به طور موضعی و در فضاهای مختلف دماهای مختلفی داشته باشد، استفاده از این روش سالانه بالغ بر 590 هزار بشکه معادل نفت‌خام در کشور صرفه‌جویی به همراه دارد.

/ 0 نظر / 50 بازدید